Hugo von Hofmannsthal Kimdir,Hayatı

Hugo von Hofmannsthal Kimdir Avusturyalı yazar (Viyana 1874-Rodaun, Viyana yakınları 19?9).

Hugo von Hofmannsthal Hayatı

İlk dramı Gestren (Dün) oynandığı zaman (1891), Hofmannsthal on yedi yaşındaydı.

Stefan Georges’a o yıl rastladı. Blatter für die Kunst’u (Sanat Yaprakları) [1892] birlikte yayınladılar.

Hugo von HofmannsthalBir süre birbiri ardınca oyunlar yazdı. Der Tod des Tizian (Tiziano’nun ölümü) [1892]; Der Tor und der Tod (Çılgın ve ölüm) [1893]; Dos kîeine Welttheater (Küçük Dünya Tiyatrosu) [1897]; Der Abenteurer und die Sângerin (Serüvenci ile Şarkıcı Kız) [1899].

1893’ten sonra eski yunan tiyatrosuyla ilgilendi, Euripides’in Alkestis’ini uyguladı.

1904-1906 Arasında Sophokles’e yöneldi, onun Oidipus Tyranos’unu (Kral Oidipus) çevirdi, Elektra’sını özgür bir tutumla uyguladı, orijinal bir eser meydana getirmek amacıyla eski terimleri kullanarak ödipus und die Spinx’i (Oidipus ve Sfenks) [1906] yazdı.

Richard Strauss’un Elektra ve Oidipus’ tan yararlanarak yazdığı operetlerin kazandığı büyük başarıyı görünce opera yazmaya yöneldi (Der Rosenkavalier [Güllü Şövalye] 1911). iedermann adlı «mister»i (1911) en ünîü eseri sayılır. Daha sonra Andrens oder die Vereinigten (Andreas veya Birleşmişler) [bu eser 1932’de yayınlanabildi] ve Die Frau ohne Schatten (Gölgesiz Kadın) [1916] adlı mensur hikâyelerini yazdı. Birinci Dünya savaşında çalışması ister istemez yavaşladı.

1921’de Die Schwierige (Kararsız) adlı komedisini sahneye koydurdu. Bunu, Calderon’dan yararlanarak yazdığı iki oyunu (Dos grosse Salzburger Welttheater [Salzburg Büyük Dünya Tiyatrosu], 1922: Der Turm [Kule], 1925) takip etti.

Çağdaş dünyanın sarsıntıları karşısında gerçek bir kültürün hakkını savunmağa yönelen Hofmannsthal. günün meseleleriyle pek ilgilenmediği için zamanında bir sanat züppesi olarak değerlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir