Hüsamettin Cindoruk Kimdir,Hayatı

Hüsamettin Cindoruk Kimdir,Türk hukukçu ve siyaset adamı (İzmir 1933).

Hüsamettin Cindoruk Hayatı

Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1955). Siyasete öğrenciliğinde, DP’nin gençlik kollarında atıldı.

Bir süre Hürriyet Partisinde politika yaptı. Yassıada yargılamalarında eski başbakan Adnan Menderes’in savunma avukatları arasında yer aldı. AP’den ayrılanların kurduğu Demokratik Parti’ye girdi (1970).

Bu partinin AP’ye katılmasından sonra 1978-80 arasında AP İstanbul il başkanlığı yaptı.

12 Eylül 1980 sonrasında siyasal etkinliklere izin verildiğinde, Büyük Türkiye Partisinin kurucuları arasında yer aldı (1983).

Hüsamettin CindorukBu partinin Milli Güvenlik Konseyince kapatılmasından sonra bir süre Zincirbozan’da gözaltında tutuldu.

Doğru Yol Partisine girip, Mayıs 1985’teki büyük kongrede genel başkanlığa getirildi.

Ara seçimlerde DYP’den Samsun milletvekili seçildi (1986-1987). DYP’nin genel başkanlığını siyasal hakları geri verilen Süleyman Demirel’e devretti.

DYP Genel İdare Kurulu üyeliği, genel başkan yardımcılığı yaptı. 20 Ekim 1991’de yapılan erken genel seçimde Eskişehir milletvekili, 15 Kasım 1991’de de TBMM başkanı seçildi.

Süleyman Demirelin cumhurbaşkanı seçilmesiyle boşalan (Mayıs 1993) DYP genel başkanlığına, seçilme şansının yüksek olmasına karşın aday olmadı.

Tansu Çiller’in DYP genel başkanı olduğu dönemde Doğru Yol Partisi’nden ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi’ni kurdu.

Demokrat Türkiye Partisi, Mesut Yılmaz başbakanlığındaki koalisyon hükûmetine katıldı; ama Cindoruk hükûmette görev almadı.

Parti 1999 genel seçimlerinde oyların % 0,58’ini aldı ve barajı aşamayarak TBMM dışında kaldı.

Cindoruk, bu sonucun ardından Demokrat Türkiye Partisi genel başkanlığından ayrıldı.

16 Mayıs 2009’da yapılan Demokrat Parti 5. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, 3. turda 559 oy alarak partinin genel başkanlığına seçildi.Genel başkanlığa gelmesinin ardından, Demokrat Parti ile Anavatan Partisi’nin birleşme sürecinde etkin rol aldı.

İki parti 31 Ekim 2009 tarihinde Demokrat Parti çatısı altında bütünleşti ve Hüsamettin Cindoruk da bu bütünleşmenin başındaki isim oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir