İklim Salınımları

İklim Salınımları, meteoroloji elemanlarının (sıcaklık, yağmur v.b.) ortalama değerlerinde birbirini izleyen alçalma ve yükselmeler.

Dört tip salınım ölçeği ayırt edilir:

1. Jeolojik salınımlar (binlerce yıl süren dönemler).

2. İklim salınımları (Dördüncü zamanın son buzullaşmasından sonra, yüzlerce yıl süren dönemler).

3. Yüzyıllık salınımlar (10, 20, 30 veya 50 yıllık dönemler).

4. Düzensiz salınımlar (haftadan haftaya, aydan aya veya yıldan yıla değişen dönemler).

Jeolojik bilgiler, kayalardan (tuz ve alçıtaşı kuru bir tropikal iklimi belirtir, koyun sırtı kayalar bir buzul evreyi belirtir v.b.), göl seviyelerindeki değişikliklerden (Doğu Afrika, Türkistan), fosillerden (palmiyeler, eğrelti otları, mercanlar, rengeyiği, fil), ağaçların yıl halkalarından turbalıklardaki çiçek tozlarının analizinden elde edilir.

Tarih çağında, çeşitli «iklim yıllıklarından (günlükler, hatıralar v.b.), araştırmalardan (buzulların konumları üstüne), halkların göç hikayelerinden yararlanılır.

XIX. yy.dan itibaren de rakamlara dayanan belgeler (meteoroloji ortalamaları) vardır.

Jeolog ve meteorologlar bu belgelerden yararlanarak salınımları tanımlar.

Çok belirgin bir salınım, son yüzyılın ortasından beri, özellikle yüzyılın sonunda, bütün Kuzey yarıküreyi etkisi altına alan hava ısınmasıdır.

(buzulların gerilemesi, bankizlerin incelmesi, İskandinavya’da tarım alanlarının genişlemesi, güneş favnalarının kuzey ülkelerine doğru göç etmesi v.b.).

Salınım meydana getirebilecek bütün kozmik, coğrafi etkenler ve gezegen etkenlerinin, ayrıca insan oğlundan gelebilecek etkilerin iyiden iyiye incelenmesinden sonra, en büyük etkenin atmosferdeki bölgesel hava dolaşımının şiddetindeki değişiklikler olduğu anlaşılmıştır.

Özellikle, Kuzey kutbuna etki eden son hava ısınması, meridyenlerdeki akıntıların (güneybatı doğrultusundaki akıntı) şiddetlenmesi yüzünden meydana gelmiştir.

Bu da, sıcak havayı ılıman bölgelere ve kutup bölgelerine doğru yöneltmiştir.

Bu şiddetlenme, bütün troposferdeki bölgesel dolaşımın yavaşlamasından doğmuştur.

Bu değişiklikler, şüphesiz Güneş’in etkinliğindeki değişimleri yansıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir