İnci Balığı Avı

İnci Balığı Avı,İnci balığı denizdeki sardalya balığının tatlısularda gelişmiş bir ferdidir denebilir.Sırtının kirli gökmavi rengi yanlara doğru daha açılarak karnında gümüşi bir beyazlık meydana getirir.

İnci Balığı Özellikleri

Gökçe balık adını renginin bu gökmaviliğinden almıştır.

Şekil bakımından sardalyaya benzer. İnce ve bol pulludur. Kılçık yönünden sardalyanın özelliğini taşır. Boyları 10-15 santimi geçmez. Mayıs, haziran, temmuz aylarında çok yakalanır.

Yurdumuzdaki ince derelerin ve küçük göletlerin bir çoğunda bulunur. Bulunduğu sular temiz sulardır. Gene bir çok göllerimizin dere ağızlarında rastlanır.

Konya çevresindeki akarsularda, Van gölü etrafındaki derelerde, Trakya’nın bir çok ince sularında, Sapanca gölünde hatta Amasya’nın Borabay gölünde bile vardır. Doğuda bu balığın adı (derah), Orta Anadoluda İnci balığı veya Akçabalıktır. Sakarya dolaylarında (üsküfiye) denir.

Yemli olarak dip bedeni ve şamandıralı çatal bedenle avlanır. Yemi hamurdur. Solucanı da sever. Hamur peynir suyu ile yoğrulursa iğnede dağılmaz, rahat çalışır.Oltayı suya atmadan evvel av yerini bir tutam bulgurla yemlemek faydalıdır.

Bu şekilde yemlenen Gökçe balık, serpme ile de yakalanır. Kışın dereler buz tuttuğu zaman, buzda bir delik açılırsa gökçe balıklar bu deliğin ağzına üşüşürler. O zaman yemli olarak çok miktarda yakalanır.

Suların durgun olduğu zamanlar birdenbire fırlayarak suyun üzerine konan veya düşen sinekleri gökçe balık maharetle yakalar.

Sinek taklidi küçük iğneleri çapari gibi kullanarak çok hafif şekilde suyun yüzünde sürütmekle de bu balığın avlanması mümkündür.

Nisan ve Haziran ayları arasında yumurtalarını atmak suretiyle ürerler.Naylon ve plastiğin bulunmasından önce pullarından suni inci yapıldığından bu balığın ismi (inci balığı) olmuştur.İnci balığının ana kılçığı hamsi gibi rahatlıkla etinden ayrılır.

 İnci Balığı Avı

Bir cevap yazın