İnci Kefali

İnci kefali,biraz uskumruya benzer, vücut yapısı kuyruğa kadar aynıdır, yalnız uskumrudaki hareler onda yoktur.

İnci Kefali Özellikleri

Füze şeklinde bir vücuda sahiptir. Yüzgeçleri az gelişmiştir, çatal kuyruktur. Boyları 25 – 30 santimi geçmez.Balığın dikkati çeken yönü çok bol havyar verebilmesidir. Söylendiğine göre Birinci Dünya Savaşına kadar bu balıktan ihraç edilecek kadar çok havyar elde edilirmiş. Ne yazık ki yerli halk bu işi yürütemediğinden bugün havyarcılık yapılamamaktadır.

İnci Kefali Nasıl Tutulur

Balığın avlanışı nisandan hazirana kadar ağlarla yapılır. Balık bir yıl hiç bir tarafta görülmez. Nisan başlarında yumurta bırakmak için tatlı sulara hücum eder ve dere ağızlarına döşenen çevirme ağlarla yakalanır.Şimdiye kadar hiç kimse bir arama yapıp bu göle olta atmamıştır. Halk arasında bilinen hikâye, balığın yeraltı sularına girdiğidir. Taze iken yenilenden fazlası tuzlanır. Yıllık verim 600-1200 ton arası değişir.

Yerinde yapılan soruşturmalarda balıkların bütün diğer zamanları, Tatvan-Van arasında 100 metre derinlikteki iki düden etrafında tatlısularda kümelendiği, belki de bu düdenlerden yeraltı sularına gittikleri öğrenildi.

Olta ile avcılık henüz tecrübe edilmemiştir. Soda kesafeti az olduğu söylenen derin sularda belki yemli olta avcı olabilir.Balığın eti çok levvetlidir. Kılçıksız ve bol hayvara sahiptir. Halk tarafından daha çok tuzlu olarak tüketilir.

2005 yılı toplam 46115 ton olan içsu üretimimizin 14103 tonunu endemik tür olan inci kefali oluşturmakta, yaklaşık 15.000 kişide geçimini bu balıktan sağlamaktadır. İnci kefali, kefal olarak adlandırılmasına rağmen sazangiller familyasındandır.

İnci Kefali

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir