Ion Luca Caragiale

Ion Luca Caragiale Gazetecilik, suflörlük milli eğitim müfettişliği, tekel memurluğu, öğretmenlik yaptı ve nihayet Bükreş milli tiyatrosunun müdürü oldu. Bir miras sayesinde mali durumunu düzeltince birkaç kere Berlin’e giderek bu şehirde uzun süre kaldı. Caragiale (1878’de) O Noapte Furtunoasa (Fırtınalı Bir Gece) adındaki ilk oyununu Junimea (Gençlik) edebi topluluğunda okudu. Bu töre komedisinin konusu Mahala’da., yani Bükreş’in dış mahallelerinde geçer.

1880’de, Edebi Sohbetler adındaki edebiyat dergisinde Conu Leonidas Fata cu Reactiunea (Bay Leonidas Gericiliğin Karşısında) adında tek perdelik bir fars yayımladı. Bu oyunda, devrim hayali kurarak karısına ateşli sözler söylerken sokaktan geçen sarhoşların gürültüsünden korkuya kapılan kendi halinde bir adamı gülünçleştirir.

Caragiale’nin çağdaş politika törelerinin nefis bir yergisi olan şaheseri Kayıp Mektup (O Scrisoate Pierduta) 1884’te oynandı. Son sahne eseri, 1890’da oynanan köy dramı Napasta’dır (İftira). Bu tarihten itibaren, çoğu birer şaheser olan hikâyeler yazdı. Bu hikâyeleri kitap halinde 1908’de yayımlanmıştır. 1910’da da Schite Nova (Yeni Taslaklar) adıyla bir hikaye kitabı yayımladı. Caragiale, çağdaş rumen edebiyatının yalnız en İyi güldürü yazarı değil, aynı zamanda en büyük nesir ustalarından biridir. Komedileri devrini doldurmuş sosyal veya siyasi olaylardan esinlenmekle birlikte, psikolojik tahlillerinin inceliğiyle evrensel bir değer taşır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir