Isı Enerjisi Nedir Kısa Bilgi

Isı Enerjisi Nedir Kısa Bilgi,Fizik dilinde sıcaklık denir. Isı ise farklıdır. Cisimlerin moleküllerinde saklı bulunan kinetik enerjinin toplamına ısı denir. Bunu bir örnekle açıklığa kavuşturalım .

Bir kazan su kaynatalım. Bu kazanın içindeki sudan bir tas alalım. Kazandaki suyla tastaki suyun sıcaklıkları aynıdır. Gelgelim ısıları farklıdır. Çünkü kazandaki suda , tastaki suya oranla daha fazla kinetik enerji saklıdır. İşte bu kinetik enerjilerin toplamı o cisimlerin ısısıyla an ti hdı r. Bir mum alevi, bir çaydanlıktaki sudan daha sıcaktır. fakat çaydanlıktaki suda daha fazla ısı vardır. Yani ısı cisimlerin kütleleriyle orantılıdır.

Bilindiği gibi cisimler sıcakken soğuyabilirler, soğukken de ısınabilirler. Hatta zamanla cisimler aynı sıcaklığa bile gelebilirler. Bunu gözlemlerimizden fark edebiliyoruz. Isı cisimlerin erimesini , hatta buharlaşmasını sağlar. Isı vasıtasıyla bir demiri eritip, daha sonra da buhar-laştırabiliriz. Isının bu özelliklerinden yararlanarak mekanik ve kimyasal enerjiler elde edebiliriz. Mekanik enerjiye bir örnek verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir