İsmail Baha Sürelsan Kimdir?

İsmail Baha Sürelsan Kimdir,(19 Kasım 1912, Bursa – 1999 antalya),Türk besteci.

İsmail Baha Sürelsan Hayatı

İlk, orta ve lise tahsilini Bursa’da yaptı. Ankara Üniversitesi Ziraat fakültesini bitirdi. Ziraat müdürlüğü, Ziraat bakanlığı şube müdürlüğü ve müfettişliği yaptı. Zirai Donatım kurumu başmüşavirliği yaptı.

Eserleri daha çok klasik tarzda ve şarkı türündedir.100’ü aşkın bestesi ile kendini tekrardan kaçınan ve yeni melodik renkler aramasıyla tanılır. Yaşamında olduğu gibi sanatında da son derece titiz, taviz vermeyen, disiplinli, düzenlidir. Bu nedenle az ve güzel eserler vermiştir. “Sandal”, “Güle sor, bülbüle sor”,”Çekmiyor yâr-ı sitemkâr hayli demdir nazımız” gibi unutulmaz eserleri Türk Mûsıkîsi’ne kazandırdı.

İsmail Baha Sürelsan, 1968 ile 1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde dinî mûsikîsi ilgili dersler verdi. 1973’te TRT Kurumu Türk Mûsikîsi Uzmanlığı, Repertuar Kurulu Başkanlığı, Kültür Bakanlığı Türk Mûsikîsi Komisyonu üyeliği gibi görevlerde bulundu. 1975 yılında TRT Ankara Radyosu Klâsik Türk Mûsikîsi Korosu’nun başına getirildi.

Ancak 1977 yılında sağlık sorunları nedeniyle Antalya’ya taşındı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı alan sanatçı 1998 yılında bu şehirde vefat etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir