İzmarit Nasıl Tutulur?

İzmarit Nasıl Tutulur,Normal bir izmarit 10 santim olur. Arasıra 20 santim boyunda çok irileri de yakalanbilir. Böyle iri balıklara amatörler (pabuç gibi) derler. İzmaritin bir özelliği de boyuna değil enine büyümesidir.

İzmarit nasıl avlanır

İzmarit gezici balıklardandır. Pullu balıktır. Yassı ve genişçe, elips biçiminde bir vücuda sahiptir.

Sırtı, yeşil karışımı koyu tahini renktedir. Yan çizgisi göze batacak kadar koyudur. Vücudunun her iki tarafında, solungaç kapaklarına yakın büyükçe, koyu renk, yuvarlak birer benek vardır.

Başı da vücudu gibi yassıdır. Ağzı sivri bir uçla biter. Gözleri büyüktür. Gözbebeklerinin etrafı kahverengine çalar.

Sırt yüzgeçlerinin ön yarısı sert dikenlidir. Balık yakalandığı zaman hemen bu yüzgeçleri açar.

Amatörler izmariti tutmak istedikleri zaman balığı karın tarafından ele almalıdırlar. Ayrıca balığı tutarken baş taraftan kuyruğa doğru sıvazlayarak sırt yüzgeçlerinin geriye yatmasını sağlamalıdır.

Avuca batan izmarit sırt dikeninin kırılan ucu amatörün avucunda iltihaplı yaralar açar.izmaritin sırt yüzgeçleri başka canlılara da zararlıdır. Mesela yunus balığının damağına battığı zaman açtığı yara iyi olmaz. Yunus balığını ölüme kadar götürür. Bu sebeple yunus balığı her balığa saldırır, izmarite dokunmaz.

İzmarit, denizlerimizin çoğunda bulunur. Yazın kıyılara sokulur, kışın daha derin sulara çekilir. Denizin taşlı ve yosunlu yerlerini sever.Mart-mayıs ayları bazı izmaritlerin renkleri tatlı bir çivit mavisi renk alır. Amatörler bu izmaritlere (mavi izmarit) derler.

İzmarit avı teknikleri

Rengi mavi veya boz olsun, izmarit yakalandıktan sonra hayatiyeti ile beraber renginin parlaklığını da kaybeder ve matlaşır.İzmarit her mevsimde bulunan bir balık olduğu İçin amatörler tarafından aranır. Çeşitli boylarda yakalanır. Asıl bedeni, dip bedeni dediğimiz iki veya üç göstekli bedenle, tel bedendir.Kanaldan yapılan dip izmarit avcılığında başarılı olan bedenlerden biri de tel bedendir. Tel beden çift köstekli olduğundan ilk yakalanan balıktan sonra biraz bekletilirse ikinci balık adeta kendiliğinden yakalanır.

Tel bedenin diğer özelliği de uzun olan kösteklerin teller sebebiyle dolaşmamaları ve akıntı önünde rahat gezinebilmeleridir.

İzmarit avında takım ince olursa av daha verimli olur. İzmarit iğneleri 1521 kalite, 10 veya 12 numara siyah, sinek iğnedir. 12 numara iğne daha rahat çalışır.

İzmaritin yemi, midye başta olmak üzere karides, palamut ciğeri, deniz kurdu, istavrit ve palamut etidir.

Midye yem, izmarite iki türlü hazırlanır. Asıl yem mıcır midyedir. Küçücük olan mıcır midyelerden bir yem çıkar. Bu küçücük midyeleri ayıklamak her ne kadar ömür törpüsü ise de izmarit yemlisi, özellikle izmarit çaparisi yemlemek için bulunmaz yemdir.

Büyük içli midyelerden de güzel yem çıkar. Amatörler böyle iri midyeleri akşamdan ayıklayıp bir bezin üstüne dizerler. Bezin yarısını da midyelerin üstüne örtüp bir gazete kâğıdına rulo gibi sararak sabaha kadar midyenin rutubetini alırlar. Ertesi gün midye yem, rahat parçalanarak iğneye kolay takılır.

İzmarit nasıl yakalanır

İzmarit çok tutulan balık olmakla beraber çok kurnaz bir balıktır. Yemi iğneye takamayan veya gelişi güzel takan amatörleri deli eder. Bu sebeple yem takarken dikkat edilecek nokta iğne ucunun hiç bir zaman yemin ortasında olmayıp, Hemen dışında denecek şekilde bulunmasıdır. Yemi çok ufak takabilmek de bir hünerdir.

Balığın bol olduğu mevsimlerde, derin sularda yemli izmarit çaparisi de güzel çalışır. İzmarit çaparisi 10-15 iğnelidir, iğneler yemlendikten sonra dibe indirilen oltayı zıplatır gibi indirip kaldırmak gerekir. Balık iğneden yemi kapabilmek için zaman bulmamalı yakalanabilmelidir.

Burada amatörün dikkat edeceği bir özellik vardır. Çapariye birkaç balık yakalandıktan sonra hareket biraz daha ağırlaştırılır. Bu şu demektir ki yakalanan balıklar sağa sola kaçış hareketleri sırasında diğer balıkların yakalanmalarına yardım ederler.

Çapari, dolduğuna kanaat getirilince yukarı çekilir, tutulan balıklar alındıktan sonra takım yemlenerek tekrar denize bırakılır.İzmarit, voli ağı ve diğer ağlarla da yakalanır. Ağlar için denenmiş voli yerleri vardır.

Dikkat edilecek diğer bir nokta da izmariti livarda ve deniz içinde muhafaza etmektir. Bu balık her bulduğu yemi yediğinden sıcakta bırakılır hatta ayıklanmazsa bozulan iç organları balığın lezzetini bozar.

İzmaritin eti çok hafif ve lezzetlidir. Hazmı gayet kolaydır. Yaka kısımları feda edilerek haşlanmışı çocuklara tavsiye edilir.Balığın pullarını kazıyıp içini temizledikten sonra da tavası yapılabilir. Derisinin altındaki yağlar, balığı kavrulmaktan korur. Kendi buğusu ile pişen balık kağıt kebabı gibi bir hal alır ki hastalara ve çocuklara tavsiye edilen şekli de budur.

İzmarit Nasıl Tutulur

İzmarit Nasıl Tutulur

İzmarit Nasıl Tutulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir