James Burnham Kimdir,Hayatı

James Burnham Kimdir Amerikalı filozof (Chicago 1905 -Connecticut 1987).

James Burnham Hayatı

Princeton ve Oxford’da başarılı bir öğrencilik devresinden sonra, New York üniversitesinde felsefe profesörü oldu.

James Burnham1933 İle 1940 arasında Marx’çı ve Troçki’çilerden kurulu bir gruba katıldı, daha sonra Marx’çılığın yanlış bir felsefe olduğu kanısına vardı, topluluktan ayrıldı.

1941’de yayımladığı The Managerial Revolution (İdareci Kadro İhtilâli) adlı kitabı bütün dünyada büyük bir ilgi ile karşılandı.

Burnham, bu kitabında kapitalizmin yerini sosyalist rejime değil, günümüz toplumunda Marx’çı anlamda oluşagelen bir «idareci kadro» rejimine bıraktığını ileri sürdü.

Nasyonal sosyalistlerin ilk zaferlerini kazandıkları sırada yazılan bu eser, üç büyük «idareci» grubunun egemenliğine girmiş olan bir dünya toplumunu tasvir etmektedir.

Bu üç grup şunlardır: Roosevelt Amerikası, Nazi Avrupası, Sovyet Avrupa-Asyası.

Olaylar Burnham’ın bu tahminini yanlış çıkarmakla birlikte, filozofun bu eseri «teknokratların oynadıkları ve gittikçe güç kazanan rolleri üzerine dikkati çekmiş oldu.

Burnham, ayrıca şu eserleri yayımladı

The Machia-vellians (Macchiavelliciler) [1943], The Struggle for the World (Dünya İçin Savaş) [1947], The Case for De Gaulle (De Gaule’ün Davası) [1948], The Corning Defeat of Communism (Komünizmin Gelecekteki Yenilgisi) [1950].

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir