James Chadwick Kimdir?

James Chadwick Kimdir,İngiliz asıllı fizikçi (1891-1974).

James Chadwick Hayatı

Atom çekirdeğindeki parçacıklardan nötronu keşfeden İngiliz fizikçi ve eğitimcidir. Chadwick’in bu buluşu çekirdek bölünmesinin, atom enerjisinden yararlanmanın, atom ve hidrojen bombalarının yapımının yolunu açmıştır.

James ChadwickChadwick İngiltere’de Manchester’de doğdu. Manchester ve Cambridge üniversitelerinde, sonra da Berlin’de, radyasyon ölçme aletini bulan Hans Geiger’in yanında eğitim gördü.

1923’te Cambridge’teki Cavendish Labora tuvarı’nda yardımcı araştırma yönetmeni olan Chadwick 1927’de, İngiltere’de bilim adamla rınca kurulmuş en eski derneklerden olan Kraliyet Derneği (Royal Society) üyeliğine kabul edildi.

1932’de nötronun varlığını kanıtladı ve bilimsel araştırma dalında Hughes Madalyası aldı. 1935’te Liverpool Üniversitesi’ne fizik profesörü olarak atandı.

Aynı yıl fizik dalında Nobel Ödülü’nü kazanan Chadwick’e 1945’te “sir” unvanı verildi. Chadwick, Er nest Rutherford ve Charles Ellis’le birlikte, ünlü Radiations from Radioactive Substances (1930; “Radyoaktif Maddelerin Işınımı”) kitabını yazmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir