Jean Baptiste Simeon Chardin Kimdir?

Jean Baptiste Simeon Chardin Kimdir,Fransız ressamı (Paris 1699-1779).

Jean Baptiste Simeon Chardin Hayatı

Bütün hayatı Paris’in Saint-Germain-Des-Pres mahallesinde geçti. Noel Coypei ile J. B. Van Loo’nun yanında özlü bir resim eğitimi gördü. Chardin, Tabelâ adlı tablosu ve akademiye girişini sağlayan iki eseriyle ligi çekti: Kedi Balığı ve Büfe adlı bu iki eseri şimdi Louvre müzesindedir.

Natürmortlar yaptı; ışıkları, eşyadaki ışık yansımasından doğan renk ayrılıklarını iyi seçmesi, arkadaşları arasında üstünlüğünü sağladı. Renk konusundaki başarılarını daha çok ev içi resimlerinde, figür ve portrelerde gösterdi.

Deseni rahat, biçimleri doyurucudur. Louvre müzesinde bulunan öteki eserleri: Fırdöndülü Çocuk, Genç Kemancı, İskambilden Şato, Ölü Tavşan, Çalışkan Anne, Ressam Maymun, Antikacı Maymun, Stockholm’dü Sabah Tuvaleti, Zeytin Kavanozu, Kâhya Kadın’dır; otuzdan çok şaheseri vardır, iskambil Oyunları adlı tablosu Dublin müzesindedir.

Hayatının sonuna doğru pastel yapmaya başladı; bu türde iki tablosu ünlüdür: Gözlüklü Portre ve Yeşil Abajurlu Portre (Louvre). Chardin’in teknik araştırmaları, fırça vuruşlarındaki yumuşaklık, renk konusundaki titizlikleri çağdaşlarınca anlaşılmadı.

Eskiçağ sanatına pek ilgi duymadı, mitolojiye hiç önem vermedi, yalnız çevresinde gördüklerinin resmini yapan başarılı bir ustaydı. En önemsiz bir konudan bile şiirli bir eser çıkarmayı başarıyordu. Bazı yönlerden Corot’yu müjdelediği söylenebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir