Jean Sibelius Kimdir,Hayatı | Besteci Biyografileri |

Jean Sibelius Kimdir,Fin besteci (1865 – 1957) Bir hekimin oğluydu.

Hukuk öğrenimini yarıda bırakarak kendini müziğe verdi: Helsinki’de Wegelius’un, Berlin’de Becker’in, Viyana’da Fuchs’un öğrencisi oldu.

Meslek hayatına kemancı olarak başladı.

Jean Sibelius Hayatı

Jean Sibelius1892’de, Helsinki konservatuvarı müzik nazariyesi ve keman öğretmenliğine getirildi.

Aynı yıl, eserlerinden kurulu ilk konser R. Kajanus tarafından yönetildi.

Milli bir efsaneden ilham alarak yazdığı Kullervo adlı senfonik şiiri bu başarılı konserde çalındı ve Sibelius’un, I’in okulunun rakipsiz şefi kabul edilmesini sağladı.

Sanatçı, eserlerinin çoğunu ilk defa Rusya, İsveç, Danimarka, Norveç, Almanya, İtalya, İngiltere ve A.B.D.’de (1914) çaldırdı ve çok büyük başarı elde etti.

Müzik alanında I’in milliyetçiliğinin sembolü sayılan Sibelius’un Finlandia gibi bazı besteleri, ülkenin her düşman saldırısına uğrayışında çetecilerin şarkısı haline geldi.

Besteci folklordan doğrudan doğruya etkilenmemekle birlikte, tipik bir Finlandiya havası taşıyan birçok eser verdi:

Kuledeki Genç Kız operası gibi ses eserleri; koro ve orkestra eserleri (Tulen Synty, 1902; Maan Virsi, 1920 v.b.); bazıları orkestra eşliğinde çalınan yüz kadar melodi, sahne müziği (Scaramouche, Jedermann, Pelleas ve Melisande, Kung Kristian 11, Fırtına v.b.).

Ayrıca birçok konçerto ve senfonik eser (yedi senfoni, baladlar, valsler [Hüzünlü Vals, Romantik Vals v.b.]), piyano için yüz yirmi kadar parça, keman ve piyano eserleri, yaylılar dörtlüsü için Voces Intimae v.b. besteledi.

Bir cevap yazın