Jimmy Carter Kimdir,Hayatı

Jimmy Carter Kimdir,(James Earl) Amerikalı devlet adamı (Plains, Georgia, 1924).

Jimmy Carter Hayatı

Öğrenimini Annapolis Deniz Akademisinde yaptı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında donanmaya katılarak bir denizaltıda görev aldı.

Okulu deniz teğmeni rütbesiyle bitirdi. Amiral Rickhover’in desteğiyle nükleer denizaltılann geliştirilmesi Jimmy Carterçalışmalarına katıldı.

1953’te Georgia’ya döndü, gübre ve yerfıstığı satışı yapan aile şirketini geliştirdi.

1962’de Georgia eyaleti senatosuna seçildi. 1966’da Demokrat Parti adayı olarak eyalet valiliği için seçimlere katıldı, ama kazanamadı.

1970’te eyalet valisi seçiminde ikinci defa aday oldu ve seçildi. 1976’da Demokrat Parti’nin ABD başkan adayı oldu ve ABD başkanı seçildi.

Başkanlık döneminin ilk önemli olayı, Brejnev’le haziran 1979’da yaptığı Viyana zirve toplantısında imzalanan SALT-2 anlaşmasıdır.

Bu anlaşma, kısa bir süre içinde taraflar arasında yeni görüşmeler yapılmasını öngörüyordu.

Ama SALT-2’nin iki ülke arasındaki eşitliği yeterince güvence altına almadığı görüşünde olan bazı Cumhuriyetçiler Sovyetler’in Küba’da asker bulundurmasından da cesaret aldı.

Carter’e karşı bazı demokratlarla birlikte, 1979 eylülünde bu antlaşmanın Kongre’nin onayına sunulma tarihini ertelettiler.

İsrail – Arap dünyası konusunda ise başkan Carter, bölgede sürekli barış şansı ne olursa olsun, İsrail ile Mısır arasında bir barış sağlamak için tüm prestijini kullandı.

1978’de Panama antlaşmalarının Senato tarafından onaylanması Carter’ın Kongre’ye karşı ilk büyük zaferi oldu: Gerçekten, o zamana kadar önemli programlardan hiç biri Kongre tarafından onaylanmamıştı.

1977’de sunulan enerji programı, ancak 1978’in sonunda oylandı. Vergi reformu askıda kaldı.

Amerika’da ekonomik duruma egemen olan belirsizlik başkanla Kongre arasındaki ilişkileri sertleştiriyordu (1978’de, yüzde 7-8 olan enflasyon oranı, yüzde 6’ya varan işsizlik oranı, dolarda büyük düşüş).

Enerji konusu başkanın global bir politika belirlemeye çalıştığı alandı. Carter petrol darlığı nedeniyle bir kısıtlama programı tasarladı.

Sanayileşmiş ülkelerin Tokyo zirvesinden önce enerji sorunu konusunda Başbakan Masayoşi Ohira ile görüşmek üzere Japonya’ya gitti. Yıllık enerji talebinin artış oranını büyük ölçüde düşürmeye çalışıyordu.

1980 başkanlık seçimi kampanyası başladığı sırada, bu sorunun çözümü onun için ana konuydu.

Gerçekten, 1979’un son kamuoyu yoklamaları Carter’in halkın daha az desteğine sahip olduğunu ortaya koyuyordu.

Başkanlık seçimlerinde onu desteklemiş olan azınlıklar kendilerini yüzüstü bırakılmış sayıyorlardı, örneğin, zencilerin büyük bir bölümü demokrat Edward Kennedy’nin adaylığını tercih etme eğiliminde görünüyordu.

Bu eğilimi tersine çevirmeye çalışan Jimmy Carter, SSCB ile, 25 milyon ton tahıl satışı karşılığında, Küba’daki askeri birliklerinden bir bölümünü geri çekmesi konusunda görüşmelere başladı (ekim 1979).

Kasım 1979’da ise, ABD’yi ziyaret etmekte olan papa Jean Paul II ile Beyaz Saray’da görüştü.

Tahran’da Amerikan büyükelçiliği görevlilerinin rehin alınması (kasım 1979) üzerine İran’a uyguladığı ekonomik misilleme Carter’in halkın gözündeki saygınlığını artırdı.

Sovyetlerin Afganistan’a aralık 1979’ da giriştikleri askeri müdahale karşısında gösterdiği kararlılık da olumlu etki yaptı (SALT-2’nin Kongre’de onaylanması görüşmelerinin ertelenmesi,

Amerikan Ulusal Olimpiyat Komitesi’nin Moskova Olimpiyat oyunlarını boykot kararı alması.).

Demokrat Parti’den Başkan adayı seçilen Jimmy Carter tüm bu olumlu gelişmelere rağmen kasım 1980’de cumhuriyetçi aday Ronald Reagan karsısında büvük bir venilgiye uğradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir