Kanaryalarda Difteri,Nedenleri,Tedavisi

Kanaryalarda Difteri Belirtileri

Hasta kuş genellikle yemlik civarında durur. Yem yiyemez ama diğer kuşları da buraya yanaştırmaz. Tüyleri kabarık, karnı şişkin ve dışkısı beyaz renklidir. Gagası açılıp ağzına bakı dı-ğ nda ağzının içinde ve boğazının tüm çeperinde, açık sarı renkte, gevşek ve peltemsi görünümde lekeler halinde benekler izlenir. Bu lekelerin her biri virüs yuvasıdır ve giderek hastalığın ilerbmesiyle solunum organlarına değin ilerliyebilir. Yutkunma ve soluma güçlükleri ortaya çıkarır. Bunun sonucu olarak da kısa bir süre içinde kanaryanın ölümüne neden olurlar.

Kanaryalarda Difteri Nedenleri

Hastalığa neden olan virüs çoğunlukla başka hayvanlardan, pislikten bulaşır.

Kanaryalarda Difteri Tedavisi

Kanaryalar arasında son derece bulaşıcı bir hastalık olduğu irin hastalıklı kenaryalar hemen diğerlerinden ayrılır. Henüz hastalık görülmeyenler ayrıldıkları yerde dikkatle gözlenir ve hastalık görülenler avınma tabi tutulur.

Sağlıklı kanaryalara besi ve vitamin değeri yüksek yiyecekler verilerek bünyeleri güçlendirilir. Çünkü bu hastalıktan ancak güçlü bir bünyeye sahip oıanlar kurtulma şansına sahiptirler.

Tedavi son derece zor ve zahmetli olup ancak bir veteriner hekimin başarabileceği beceriyi gerektirir. Birer virüs yuvası olan her leke, kanarya zedelenmeden bir neşter aracılığıyla alınır ve yok edilir. Yaralar hergün iyotlu gliserinle temizlenir. İçme sularına Terramycine damlatılır ve bünyeleri vitaminle takviye edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir