Karl Hofer

Karl Hofer Alman anlatımcı ressamı (Karlsruhe 1878-Batı Berlin 1955). 1896-1900 Arasında Karlsruhe Güzel Sanatlar akademisinde okudu. Hans Thoma’nın ve Arnold Böcklin’in duygusal resimlerinin etkisinde kaldı.

1903-1908 Arasında İtalya’da öğrenimine devam etti. Burada alman romantizmini dile getirebilmek için bazı ciddî klasik resim tekniklerini öğrendi.

Titiz bir yapı çalışması, açık seçik bir kompozisyon ve ince ayrıntıları gösteren ilk resimlerinde genellikle fazla belirli olmayan arka planların önünde somut ve yalnız çıplaklar yer alır.

Bütün eserlerinde insana akıl dengesi bozuk birisi tarafından yapılmış hissini veren bir hava vardır. Hofer, 1908’de Paris’e giderek Cezanne’ın güçlü eserlerini inceledi.

1909’da Münih’te anlatımcı Yeni Sanatçılar birliğine katıldı, fakat daha titiz bir üslûba ilgi duyduğundan bu grupla ancak bir defa ortak bir sergiye katıldı. 1913’te Berlin’e yerleşti.

1918’de buradaki akademiye profesör, 1945’te Batı Berlin’deki Güzel Sanatlar Yüksek okuluna müdür oldu ve ölünceye kadar bu görevinde kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir