Kasiterit Minerali

Kasiterit Minerali Kasiterit(yun, kassiteros, kalay’dan fr. cassiterite). Miner. Doğal kalay oksidi.Formülü SnO2 olan kasiterit, kuadratik sistemde billurlaşır. Kızıl veya koyu kahverengidir. Hemen hemen işletilen tek kalay cevheridir.

Birçok kayanın bileşiminde inklüzyon halinde ve damarların tabanında bulunur.

Bu yataklar hersinyen yaşındadır. Çok sert olan cevher alüvyonca zengin oluşumlar halinde derişir; eskiden işletilen yataklar bu şekilde oluşmuştur.

Çok değerli bir cevher olduğu için kasiterit, Malezya ve endonezya’daki (Bangka ve Billiton adaları) fakir alüvyonlar içinden (yüzde 5 kadar kalay) ve yüzde 2 kalay çıkarılan damarlar ile hazne kayalardan üretilir (Çin [Yunnan], Bolivya, Kornuvay).

Mekanik metotlarla cevher yüzde 65-70 kadar zenginleştirilerek, bileşimindeki demir oksit sebebiyle çukulata renginde olan ve kara kalay denilen bir toz elde edilir.

Sülfürler kavrularak sülfatlara dönüştürülür. Yıkanarak daha hafif olan kuvars ayrılır. Pek değerli olan ve saf kalay elde edilmesini engelleyen volfram elle ayıklanır. Geride yalnız, indirgenerek kalay elde edilen kalay cevheri kalır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir