Kelebek Nedir?

 

Kelebek Nedir,Pulkanatlılar takımından olan böceklere kelebek denir. Bunların kanatlan son derece küçük pulcuklarla kaplıdır; pulların diziliş tarzından dolayı bazılarının kanatları eşsiz denecek kadar parlak ve renkli görünür.

Kelebeklerin Genel Özellikleri

Kelebekler çiçeklerdeki balözüyle beslenir; bu sıvıyı, dinlenme halindeyken başının altında kıvrık duran az çok uzun ve bükülgen bir hortumla emer. Duyargaları çok sayıda halkadan oluşur. Üç göğüs halkası bir tek parça halinde birleşiktir.

Belirgin altı veya yedi halkadan oluşan karın kısmında iğne ve burgu bulunmaz. Kelebeklerden hiç biri, hiç değilse yetişkin iken etçil değildir. tırtıl genellikle bitkilerle beslenir ve çoğunlukla tarım bitkilerine zararlıdır.

Kelebekler, aylarca, hatta yıllarca tırtıl halinde taşadığı halde, kelebek olarak, yani yetişkin iken çok kısa bir süre yaşar. Bu yüzden bir kısım kelebeklerde ağız ve hortum bulunmaz. Onun için denebilir ki kelebek bir nevi çiçektir, yani bir hayvanın, tırtılın çiçeğidir.

Bilimsel bakımdan kelebekler iki alt takıma ayrılır: homoneura ve heteroneura. Sonuncusu da sekiz büyük familyaya ayrılır: güvegiller, tortricidae, pyralidae, psychidae, lasiocampidae, papilionidae (rhopalocera), notodontidae, noctuidae.

Gece ve gündüz kelebekleri diye yapılan ayırım sunidir. Bazı kelebekler böceklerin en büyükleri sayılır (erebus, thysania, hepialus, tavus kelebeği, pavonia); Amerika’da yaşayan Thysania Agrippina’nın kanat açıklığı 30 sm’yi bulur. Pulkanatlıların en güzelleri ve en büyükleri ekvator bölgelerinde yaşar.

Siyah hareli, yeşil, sarı veya mavi kanatlı şahane güzel kelebekler (ornithoptera) çinhindi, malezya, papuazi ormanlarında, madeni mavi veya sedef mavisi rengindeki güzelim kelebekler (morphos) Amerikanın ekvator bölgelerinde (msl. Amazon bölgesi) bulunur.

Avrupada da çok güzel renkli, yanar döner parıltılı çeşitli kelebekler vardır: mars, vanessa, morio, gieris, cotias, anthocharis v.b. Bunlar güzellikte ekvator bölgesi kelebeklerinden aşağı kalmaz. Saturnia, sphynx ve büyük noctuella gibi bir kısım kelebeklerin rengi daha çeşitli ve zengindir.

Mavi atlas renkli lycaena’lar, kanat pulcukları al, beyaz ve siyah, vücudu mavi kırmızı zygaena’lar ve daha birçok kelebek çayırlarda ve korularda uçuşur durur ve güzellikte ekvator kelebeklerinden aşağı kalmaz.

Kelebeklerde yaşayan çevreyle renk uygunluğu vardır. Bazıları üzerine konduğu cisimlere ve diğer böceklere renk bakımından şaşılacak derecede benzer.

Papilio cinsinin bellibaşlı özelliği büyük cüsseli, parlak renkli oluşu ve alt kanatlarının ucunda kuyruk gibi bir uzantının bulunuşudur. Onun için eskiden bunlara kuyruklu kelebek denirdi.

Avrupa’da bu cinsin birçok türü yaşar: siyah ve mavi benekli, alt kanatları kırmızı renkte iri göz benekli Papilio machaon’un tırtılı eylülde rezene, havuç ve kimyon üzerinde yaşar.

Papilio podalirus, enlemesine siyah çizgili sarımsı beyaz renkli bir kelebektir; tırtılı kara diken, badem, şeftali ve erik ağaçlarında yaşar.

Sıcak ülkelerde yaşayan kelebeklerde dişiler bazen iki çeşit olur: bir kısmı erkeklere benzer, diğeri ise tamamen farklıdır. (Malezya’da tulunan P. memnon; Hindistan’da bulunan P. pamon v.b.). Madeni mavi ve parlak siyah renkte çok güzel bazı türleri asya dağlarında P. ganesa, Hindistan’da; P. arjuna, Cava’da) veya Molük ormanlarında (P. Ulysses) yaşar.

 Kelebekler
Kelebekler
Kelebekler
Kelebekler
Kelebekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir