Keloğlan Kimdir?

Keloğlan Kimdir,Türk masal kahramanı. Keloğlan tipi yalnız masallara özgü ve sınırlı kalmadı; halk edebiyatının öteki türlerine de yayıldı; zengin biçimler kazandı. Hafızasında kötüler ve kötülüklerle savaşan keloğlan, iyi yürekli, korkusuz akıllı ve temiz, becerikli, sabırlı, çalışkan bir delikanlıdır. Toplumun ülkülerini ve özlemlerini dile getiren, bir örnek tip olarak ortaya çıkar. Hayatının haksızlıklarına karşı derinlerden gelen bir savaşma-direnme ihtiyacı Keloğlan masallarının ortak özelliğidir.

Keloğlan kötülükleri yenmek için yalnız kendi kurnazlık, beceriklilik ve ataklığını kullanır. Bu özelliğiyle, törelere ve bâtıl inançlara bağlanmayan akılcı, değişik bir masal tipidir. Keloğlan masalları, gerçek dünyaya yakındır. Keloğlan bütün masallarda ilk gençlik çağında ve adsızdır.

Yaşlı, dul ve yoksul anasından başka kimsesi yoktur. Bazen kendini hırpalamak veya dövmekten hoşlanan bir ağabeyi olur. Babası, masalın başında bir şey bırakmadan ölür, bütün çilesini anası çeker.

Kimi durumda, ana onun elinde can verir. Keloğlan, masalın başında toplumsal durumu geri, yoksul ve çirkin olduğu halde, savaşması sonucunda engelleri aşarak mutluluğa erer.

Keloğlan masalları yaklaşık olarak XVII. yy.dan bu yana oluşmuş sayılmaktadır. Keloğlan yeni bir toplum aşamasının, masal yoluyla yüceltilmiş örnek tipi sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir