Kendibeslek Nedir? Kendibeslek Demek?

Kendibeslek Nedir,Kendibeslek Demek,Kendi besinini kendisi yapabilen canlı varlıklara verilen ad. Kendibeslek canlıların hepsi bitkidir.

Bunlar yaşama, gelişme ve üremesi için gerekli bütün besinleri madeni maddelerden (su, karbon dioksit, madeni tuzlar) elde edebilir.

Yakılamayan ve molekülleri nispeten basit olan madeni maddelerden (su, karbon dioksit, madeni tuzlar), kendilerine yapı maddesi olan, gayet iyi yakılabilen, molekülleri çok karmaşık yapılı organik besin maddelerini meydana getirebilmek için gerekli kimyasal enerjiyi oluşturabilir.

Kendibesleklerin başlıca özelliği karbon kaynağı olarak yalnız havadaki karbon dioksidi kullanmalarıdır.

Kendibeslekler sayıca birbirine eşit olmayan iki gruba ayrılır

1. Işıktan yararlanan kendibeslekler (bütün yeşil bitkiler ve bazı bakteriler, yani bitkiler aleminin büyük çoğunluğu), biyokimyasal sentez için gerekli enerjiyi güneş ışığından alır.

Bitkilerdeki klorfil güneş ışınlarını tutar ve bunlardan edindiği enerjiyi organik madde moleküllerinin yapımında kullanır.

2. Kimyasal kendibeslekler (bazı bakteriler), klorofilsizdir ve kendilerini doğrudan doğruya saran ortamda ısı veren tepkimeleri meydana getirerek gerekli enerjiyi bundan sağlar (azot bakterileri, kükürt, demir, manganez, hidrojen v.b. bakteriler).

Bir bitkinin kendibeslek olduğu, tamamen madensel bir ortamda yetişip gelişebilmesiyle (su kültürü) anlaşılır; fakat doğada, bazı elementlerin (msl. azot) yeteri kadar bulunmadığı ortamlarda, birçok yeşil bitki ortakyaşama (baklagiller) veya böcek kapma yoluna (böcekyiyen) başvurur.

Başka bazı familyalarda (salepgiller), üreme için ortak yaşarlara ihtiyaç vardır. Görülüyor ki, mutlak kendibesleklik sanıldığından daha azdır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir