Kertenkele

Kertenkele (lacertidae) vücutları pullu, göz kapakları hareketli, kuyrukları uzun ve sivridir. kuyrukları yakalanınca kopar (ototomi). etçil canlı. Kertenkele ince uzun gövdeli, uzun kuyruklu, yılanlarda olduğu gibi ileri uzayan ince, çatal dilli bir hayvandır; göz kapakları hareketlidir; kuyruğunu tehlike anında koparıp düşürebilir. ( ototomi.) Kertenkeleler böcekçildir, fakat kurtlan ve yumuşakçaları da yer. Bu bakımdan yararlıdır ve korunması gerekir.

Bir kısmı yumurtlayıcıdır, bir kısmının ise yumurtaları karnında açılır. Hepsi de Eski Dünya’da yaşar. Asıl kertenkele’nin (lacerta) yirmi türü vardır. Duvar kertenkelesi (Lacerta muralis) en yaygınıdır.

Yazın, eski duvarların üzerinde güneşte ısınırken görülen ve duvardan ayırt edilemeyen, bu kertenkeledir. Yeşil kertenkele (L. viridis), renginin yeşilliği sayesinde, otlar ve yapraklar arasında kolay seçilmez.

Çevik kertenkele (L. agilis) daha kuzeyde görülür.

Doğurgan kertenkele (L. vivipara) ise dağlarda bulunur. Bu kertenkele yumurtalarını karnında saklar ve yavrular yumurtlama esnasında hayvanın karnında yumurtadan çıkar.

Batı Avrupa’da bulunan en güzel ve en büyük kertenkele, benekli kertenkele’dir (L. lepida). Bu türün boyu 60 sm’yi bulur, üstü siyah halkalı mavi beneklerle süslüdür. Başka türler yanında, Psammodromus algirus türünü meydana getiren çok çevik ve kiremit gibi üst üste binişmiş pulları olan küçük bir kertenkele ile ayaklarında pullu saçaklar bulunan Dikenparmaklı kertenkele (Acanthodactyllus vulgaris) sayılabilir.

 

 

Kertenkele

Kertenkele

Kertenkele

Kertenkele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir