Kertenkeleler

Kertenkeleler, altçene kemiğinin iki parçası önde birbirine kaynamıştır; ağız genişleyemez, kulak kepçemsi yoktur, fakat kulak zarı ve kulak boşluğu vardır.

Kertenkeleler ve Özellikleri

Bu hayvanlarda daima bir gögüs kemiği, iki kürek kemiği, genellikle dört veya iki bacak bir sidik torbası ve yana doğru kapanan üçüncü bir göz kapağı bulunur.

Uzun vücutları, uzun bir kuyrukla son bulur ve üzeri baştan başa küçük parlak pullar, yumrular veya sık pürtüklerle kaplı olur. Ayrı cinsiyetli, yumurtlayıcı ve genellikle zehirsiz olan bu hayvanlar çoğunlukla küçük boydadır. Çok az istisnaları dışında etçildir, her çeşit omurgalı hayvan, böcek ve kuş yumurtası yer.

Uzun tırnaklı parmaklarıyla ağaçlara tırmanır, sarp kayalar üzerinde koşar; grekou gibi bazı tipleri parmak uçlarında bulunan çekmenler veya yapışıcı lameller sayesinde, ev tavanları gibi yalnız ters yüzeylere tutunabilir. Bu kertenkelelerden çoğu son derece çeviktir. Her çeşit böceği yediği için yararlı hayvanlardır. Bir çoğunun kuyruğu kopunca tekrar gelişir; bir düşman kuyruklarından yakalayınca, kerkenkele bunu koparabilir.

Kertenkeleler yeryüzünün her tarafında yaygındır. Eti yenilen iguanalar, varanlar gibi en büyük ve en parlak renklileri ekvator bölgelerinde yaşar. Kertenkeleler çeşitli familyalara ayrılır: gekogiller, agamagiller, iguanagiller, köryılangiller, varangiller, iki yönlü kertenkelegiller, gerçekkertenkelegiller, skinkgiller, bukalemungiller, boncuklu kertenkelegiller, tejidae, zonaridae başlı çalarıdır.

Kertenkeleler

Kertenkeleler

Bir cevap yazın