Keykavus Darüşşifası

Keykavus Darüşşifası Sivas’ta  İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılan; Osmanlı devrinde medrese olarak kullanılan yapı. Planı tam dikdörtgen şeklinde değildir; kuzey duvarı biraz eğridir. Cephedeki taçkapıdan dehlizlere ve oradan da dikdörtgen şeklinde üstü açık bir avluya girilir.

Kapı dehlizinin iki yanında bekleme veya bekçi yeri olması muhtemel iki eyvan Ye bunlara bitişik dar iki oda vardır. Dehlizin geniş askılı ve kemerli kısımlarının avluya bakan tarafları açıktır ve kemerli bir eyvan şeklindedir. Avlunun iki tarafındaki revakların arkasında iki oda vardır.

Revakının büyük kemeri karşısına ve arkasına gelen kısım türbedir. On iki köşeli bir kasnak üzerine oturtulmuş bir kubbe ile örtülüdür. Avlunun ortasında dört köşe bir havuz bulunur.

Taçkapı, selçuklu medrese ve camilerinde olduğu gibi iki duvar arasında bir sivri kemer ve daire kemerli bir giriş kapısından ibarettir.

Taçkapının dış yüzü ile içkapı arasındaki tavan kısmı mukarnaslarla birbirine bağlıdır.

Taçkapı kemerinin iki tarafını geometrik desenlerle süslenmiş geniş bir pervaz çevirir. Avludaki büyük eyvanın cephesindeki baş kemer ve pervazlar da geometrik motiflerle süslüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir