Kibrit Otu

Kibrit Otu,Kibritotları, dik veya sürüngen dallı bitkilerdir; spor keseleri çok sık, küçücük ve pek kalabalıktır. Daha çok sıcak ülkelerde ve kısmen Avrupa’da yaygın yüz kadar türü vardır. Lycopodium clavatum’un sporları, dalların ucunda kozalak biçiminde toplanmış döl verici yaprakların üzerinde bulunur. Eczacılık ve fişekçilikte kulanılan kibritotu tozu bu sporlardan yapılır.

Kibritotları

Kibritotları, sapı art arda iki eşit kola ayrılarak dallanan bitkilerdir. Çok küçük ve çok sık olan yaprakları paralel damarlıdır ve asla aynı halka üzerinde çepçevre bulunmaz. Türüne göre bir veya iki çeşit sporu, fakat daima iki çeşit önçimi vardır. Karbon devrirde, büyük bir gelişme göstererek büyük ormanlar meydana getiren bu takımın yalnız üç önemli cinsi kalmıştır: kibritotu (Lycopodium), isoetes ve selaginella; bunların her biri ayrı bir familyanın örnek tipidir.

Kibrit Otunun Faydaları

Toz haline getirilen sporları yaraları kurutmakta etkilidir. Bebek pişiklerini iyileştirmeye yardımcı olur. İdrar söktürücü ve bağırsak spazmlarını çözücü etkilere sahiptir. Mesane iltihaplarını giderir. Romatizma ve gut şikayetlerine karşı faydalıdır. Kanama durdurucu etkileri ile gerek yaralanmalarda gerekse burun kanamalarında kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

Kibrit Otu Nasıl Kullanılır

Kibrit otunun başakları kurutulduktan sonra sporları toz haline getirilerek kullanılır. Bitkinin kendisi zehirli olduğu için, sadece bitkinin zehir içermeyen sporları kullanılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir