Kıkırdak Nedir,Nerelerde Bulunur

Kıkırdak Nedir,Nerelerde Bulunur,Esnek ve sert bağ dokusu.Kıkırdak, esnek ve dayanıklı bir dokudur; kireçlenme ve kemikleşmeye karşı büyük bir eğilim gösterir.

İlkel yapılı omurgalıların ve üstün yapılı omurgalılarda embriyonların tüm iskeleti, erişkinlerde iskeletin bir kısmı kıkırdaktandır.

Kıkırdağın anatomik yapısı 15-20 mikron büyüklüğündeki hücrelerdir; bu hücreler kıkırdağın ana madde’si içine kapsül’lerle yerleşir.

Embriyonun iskeleti sadece kıkırdaktır, sonradan kısmen kemik dokusuna dönüşür.

Embriyon kıkırdaklarının bir kısmı gene kıkırdak olarak kalır (kaburga kıkırdakları, gırtlak kıkırdakları v.b.).

Kıkırdak, ayrıca eklemlerin sürtünme yüzeylerini meydana getirir. Yapı bakımından kıkırdağın başlıca üç çeşidi vardır: saydam kıkırdak, ağsı kıkırdak ve telsel kıkırdak.

Patoloji bakımından bir nokta çok önemlidir: yozlaşan veya harap olan bir kıkırdak bir daha eski haline gelemez ve nedbeleşemez; onun yerini telsel bir katılgan doku alır, fakat bu doku kıkırdağın yaptığı işi göremez.

Kıkırdak uru

Urların en sık görülenidir; özellikle ellerde ve genç yaşlarda oluşur. Çok zaman iyi huylu bir urdur, yavaş gelişir ve hacmi ile rahatsızlık verir. Çıkarılmayı veya bir tarafın kesilmesini gerektirebilir.

Bir cevap yazın