Kılıç Balığı Nasıl Yakalanır,Avlanır

Kılıç Balığı Nasıl Yakalanır,Kılıç balığı mayıs ayında Karadenize çıkar Ağustos ayı içinde Marmaraya iniş yapar.

Kılıç Balığı Nasıl YakalanırEn lezzetli zamanlan iniş yaptığı zamanlardır.Vücudu uzun, toparlak, ağzı ufak ve dişsizdir.

Sırtı koyu mavi, yanları açık gümüşi, karnı beyazdır. Balık öldüğü zaman bu renkler koyulaşır.

Üst çenesinde iki tarafı keskin kılıcını avını doğramak için kullanır. Bu kılıç, hayvan canlı iken ve özellikle suyun içinde çok sert ve keskindir.

Kovaladığı balığı bir vuruşta ikiye böler.Kılıç balığı suda kılıcını çok maharetle kullanır.

Değil palamutu bir uskumruyu bile nişanlayarak tam ortasından ikiye bölebilir.

Ağzının biçimi sebebiyle, önce girdiği balık sürüsünde bir hayli balığı ikiye böldükten sonra yan yatarak hepsini teker teker yutar.

Kılıç balığının en kolay avladığı balık zarganadır.Boyları 2-2,5 metre, ağırlıkları 150-200 kilo kadar olanları varsa da normal kılıç balıkları 50- 100 kilo olanlardır.

Denizlerimizde bulunur. Çok süratli ve çok cesurdur. Hızı saatte 40 mili geçebilir.

Denizaltıdan fırlatılan bir torpido kovanı ile yarış edebilir. Sakin, karanlık ve ılık suları sever. Gözleri iri ve çok keskindir.

Sofralarımızın nadide ve başta gelen bir yemeği olan kılıç balığı, bilgisiz ve nizamsız avlamalar sonucu sularımızda çok azalmıştır.

Bütün bunlara rağmen Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara’da seyrek de olsa avlanmaktadır.

Kılıç balığı, olta, parakete ve kılıç ağı ile yakalanır.Olta ile avcılığı, Akdeniz’in Marmaris, Fethiye çevresinde.

Ege Denizi’nin ılık sularında, Marmara Denizi’nin açıklarında yapılır. Yazın Karadeniz’e çıkış yaptığı zamanlar çok açıklarda dolaşırlar.

Kılıç oltasının kendine özgü bir takım düzeni vardır. Balık, Karadeniz’den veya Marmara’dan iniş yaptığı zamanlar bulunduğu denizlerin orta sularında gezinir.

Mesela Marmara’nın ılık akıntılı orta sularında dolaşmayı pek sever. Esasen aradığı ve sevdiği yem balıklar da bu sulardadır.

Kılıç oltacılığı bilgi isteyen bir iştir. Pek çok amatör bu işe girişemez. Balığın dolaştığı ılık suları bulup oltayı o sularda dolaştırmak gerekir. Bu sular da genellikle 20 – 30 kulaç arası sulardır.

Olta ile avcılıkta takım düzenlemek çok önemlidir. Yem olarak kullanılacak palamut sırttan yarılarak iğne içerisine oturtulur. İğnenin ucu (damak kısmı) sırttan veya karından biraz dışarıda bırakılır.İğne çok sağlam bir çelik tele bağlanır.

Tabi fırdöndü büyük ve kuvvetlidir. Yem balık, dudaklarından bedene dikilerek suların akıntısı ile çarpılmaması sağlanır.

Ayrıca gene yem balık, kuyruğundan ince ve sağlam bir iplikle askıya alınarak yüzüyormuş hissi verilir….

Kılıç Balığı Nasıl Avlanır

Ilık sularda dolaşan balık, yeme önce kılıcı ile vurarak onu yutacak duruma getirir. İlk darbede oltayı çekmemek gerekir. Yemi parçaladığını zanneden kılıç balığı ikinci bir hamle yaparak yemi yutar ve yakalanmış olur.

Kılıç ağı

Yalnız bu balık için özel olarak hazırlanır, gözleri büyüktür. Kurşun yakasında kurşun yerine kalın bir halat vardır Ağ, mantarlar sayesinde suyun yüzünde kalır ve kurşunsuz halat sadece ağın dik durmasını sağlar.

Kılıç balığı yemini kovaladığı zaman bütün balıklar kendini su yüzüne atarlar. Ve ağın iri gözlerinden rahatça geçerler. Ağa çarpan kılıç balığı önce kılıcı sonra kuyruğu ve çabaladıkça da sırt yüzgeçleriyle ağa sarılır ve yakalanır.Kılıç balıkları dişili erkekli daima çift gezerler. Bu yüzden bir ağda iki kılıcın yakalandığı çok görülmüştür.

Kılıç paraketesi

Kılıç paraketesi en verimli bir av aracıdır. Düzen şekli basittir. Dipten su yüzüne çıkan iki dikey ip arasına gerilen gergi ipine sıralanmış kösteklerden ibarettir.

Denizin derinliğine göre ayarlanan iki filoz ipinin ait ucunda ağır iki tonoz, üst uçlarında ise yerini belli eden iki şamandıra vardır. İki filoz arasındaki gergi ipi en az 200 – 400 metredir.

Gergi ipi üzerine eşit aralıklarla sıralanmış kösteklerin aralıkları 10, köstek boyları ise beş kulaçtan az olmaz.

Gergi ipi, balığın bulunması muhtemel ılık sulara göre ayarlanır. Bu sebeple gergi ipi sabit değil, aşağı yukarı olmak üzere filoz üzerinde kabili ayardır.

Parakete köstekleri en çok 8-10 tanedir. Balık askıda duran yem balıklara atlar ve yakalanır.

Kılıç balığı Karadenize çıkış yaptığı ilkbahar aylarında karınları yukarıda olmak üzere su yüzünde hareketsiz dururlar.

Bazıları balığın güneşlendiğini söyler, bazıları ise balığın doğum zorluğu sebebiyle baygın kaldığını iddia ederler.

Hayvanın yavru bırakma zamanı olduğunu tahmin ettiğimiz zamanlardaki bu avlanma şekli kılıç neslini tüketmiş, bugünkü duruma getirmiştir.

Kılıç balığının eti çok lezzetlidir. En güzel yemek şekilleri şişi, bonfile ızgarası ve fırın kebabıdır.

Kılıç Balığı Nasıl Yakalanır

Bir cevap yazın