Kimon Kimdir,Hayatı

Kimon Kimdir,Hayatı (İÖ 510, Atina – İ.Ö 450, Salamis), Atina’lı devlet adamı.

Babası Khersonesos’taki prensliğini kaybedince, Kimon Atina’ya gitti, orada Alkmeon’un soyundan bir kızla evlendi ve Salamis’te yararlık gösterdi. Babasının borcu olan 50 talent’i ödeyemedi; zengin kayınbiraderi Kallias yardım etmeseydi bu yüzden hapishaneye girecekti.

Kimon, Aristides’in desteğiyle Delos konfederasyonunun strategos’u oldu (479-478).

Bizanslı Pausanias’ı püskürttü (477), bir med garnizonunun bulunduğu Eion’u (Trakya kıyılarında) ele geçirdi (475). Skyros’ta bir Klerukheia kurdu; Theseus’un kemiklerini oradan Atina’ya getirdi (475-474).

472-471’de Themistokles’i uzaklaştırdı; sürgün cezasına çarptırılan Themistokles, Argos’a sığındı ve Pausanias ile ilişki kurdu.

Pausanias İsparta’da idam edildi; Themistokles, Pausanias ile ilişki kurmakla suçlanarak sürüldü. Salamis fatihi, iktidardan kesinlikle uzaklaştırıldı.

Aristides ölünce, Kimon, Atina’nın tek hakimi oldu. Korsanları dağıttı. Karystos’u Delos birliğine soktu (472-471) ve Naksos’u Delos birliğinde kalmaya mecbur etti (470-469).

468’de Perslere karşı büyük Eurymedon zaferini kazandı ve onları Anadolu kıyılarından kovdu.

465-462 Arasında Thasos ile savaştı ve Trakya kıyılarındaki madenleri Atina adına ele geçirdi.

Aristokratların başkanı Ye İsparta’nın müttefikiydi; 462’de İsparta’ya yardım teklifinde bulundu. Demokratların (Ephialtes, Perikles) saldırılarıyle karşı karşıya kaldı.

Demokratlar 461-460’ta Ki-mon’u sürgün ettiler. Kimon, Perikles’in sayesinde sürgünden döndü.

İsparta ile bir saldırmazlık antlaşması yaptı (451), sonra Perslere savaş açtı. Kıbrıs önlerinde Persleri yendi, fakat Kallias barışından az önce Kition önünde öldü.

Kimon’un yönetiminde Atina, hareketli bir şehir oldu. Strategos, Parthenon’u yeniden inşa ettirmeye girişti, Akropolis’in güney duvarını yükseltti. Uzun Surlar’ı bitirtti, Agora’yı ve Akademia’yı güzelleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir