Kineziterapi Nedir?

Kineziterapi Nedir,Tedavi amaçlı özel hareketlerin uygulanmasını kapsayan fizik tedavilerin bütünü. Kineziterapi, genellikle bu tedaviyi bilen bir masajcının yardımıyla uygulanır.

Hareketin sağlanışına göre kineziterapi, aktif veya pasif olabilir. Pasif olduğu zaman hareketleri hastaya hekim yaptırır. Çünkü hasta kaslarını kendisi kasamaz.

Sinirlerden gelen felçlerde, eklem ankilozlarında ve genellikle bütün yeniden eğitme tedavilerinde uygulanabilecek tek metot kineziterapidir.

Aktif kineziterapide hastanın bir çaba harcaması gerekir. Yani hasta hekimin gözetimi altında, kendisinden istenilen hareketleri yapmayı dener.

Ardından da hareketleri kendisi yapmaya çalışır. Hekim ona ancak, vereceği bilgiler, söyleyeceği sözlerle yardımcı olur. Kineziterapi, travmalardan ileri gelen eklem oynamazlıklarının, kas atrofilerinin, felçlerin tedavisinde önemli bir yer tutar.

Mekanoterapiye olan üstünlüğü, hekimin dozu istediği gibi ayarlayabilmesi ve hastada görülen iyilikleri daha rahatlıkla takip edebilmesidir. Kineziterapi sonradan mekanoterapi ile tamamlanabilir.

Kineziterapinin, iyileştirici ve önleyici etkileri sayesinde çağdaş tedavide önemli yeri oldu. Değeri ancak son yıllarda anlaşıldı. Gün geçtikçe uygulama alanı genişledi.

Bu konuda ortopediyi, travmaları, romatizmaları; solunum, kas, dolaşım, mide-bağırsak, sinir sistemi hastalıklarını; psikiyatriyi ve ağrısız doğumların gördüğü gitgide artan rağbet dolayısıyla ebe hekimliğini de anmadan geçmemek gerekir.

Klasik tedavi metotlarının (Ling, Hebert) yerini bugün daha mükemmelleri aldı (kinebalne-oterapi, gevşeme ve dinlenme teknikleri, puliterapi, işle tedavi). Bu metotlar sayesinde kineziterapi, hastaya verilen herhangi bir ilâç kadar değer kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir