Kırlangıç Balığı Nasıl Tutulur?,Kırlangıç Balığı Çeşitleri

Kırlangıç Balığı Nasıl Tutulur,Kırlangıç Balığının yan yüzgeçleri gökkuşağının bütün renklerini taşır. Karın ve yan yüzgeçler balığın vücuduna oranla fazla gelişmiştir, büyüktür. Hayvan öldüğü zaman bu güzel renkler uzun zaman özelliğini korur.

Kırlangıç Balığı Avı

Kırlangıcın başı vücuda oranla hem büyük hem çok kemiklidir. Gözlerinin ve başının üstünde birer, kulaklarının ucuna doğru ikişer tane üçgen şeklinde dikenler vardır. Bu dikenler zehirli değildir.

Balığın ağzı büyük ve köşelidir. Büyük ağzın iki tarafında zar körükler vardır. Gözleri iri, etrafı halkalı ve birbirine çok yakın olarak hemen hemen alnında yer alır. Kahverengi olan gözbebeklerinin etrafı sarı halelidir.

Kırlangıcın renkli göğüs yüzgeçleri ile karın yüzgeci önünde parmak gibi üç uzun organ vardır. Bu organlar balığın dipte yürümesini sağladığı gibi dipteki titreşimleri haber vererek anten vazifesini de görürler.Genellikle yarım veya bir kilolukları yakalanmakla beraber 40 – 50 santim boyunda ve 3 – 5 kilo olanları da çoktur.

Kırlangıçlar yazın sığ sulara gelir, kışın derinlere giderler. Daha ziyade kumluk yerlerde çift çift gezerler. Karadeniz balığı olmamakla beraber Boğaz dışındaki kumluklarda, Boğazın az akıntılı sakince yerlerinde, Marmara’nın her tarafında bulunur.

Kırlangıç Balığı Çeşitleri

Yer yer Ege Denizinde rastlanır. Haziran – Temmuz aylarında sahilden çok uzaklarda yumurtalarını döker.Kırlangıç balığının, benekli kırlangıç, öksüz, dikenli öksüz, mazak gibi çeşitleri vardır. Dikkatli bir göz bunları asıl kırlangıçtan hemen ayırdeder.

Benekli Kırlangıç

Balığın vücudu koyu kahverengi beneklidir. Alnı burnuna doğru daha düz iner. Alnında kemik çıkıntısı yoktur. Kırmızısı daha kirlidir. Yan kanatlarında renkler daha azdır. Boyları 60 santimi geçmez.

Öksüz Kırlangıç

Öksüzün asıl kırlangıçtan farkı, renginin pembe, burun ucunda çatal şeklinde bir kemik çıkıntısı olmasıdır. Öksüzde altın yaldızlar çok azdır. Boyu 40 santimi geçmez.

Dikenli Öksüz Kırlangıç

İsminden de anlaşılacağı üzere balığın birinci sırt yüzgeci İkinciden daha uzun ve dikenlidir. Karın yüzgecinin önünde ayak vazifesini gören organlar üç değil iki tanedir. Ayrıca çenesinin altında saçak gibi bir sakal vardır. Boyları 30 santim kadar olur.

Mazak Kırlangıç

Ekseriya ufaktır. Rengi açık kırmızıdır. Alnı burnuna doğru tekir balığı gibi dik iner. Kırlangıca benzeyen tarafı yan yüzgeçlerinin renkleri ile vücut yapısıdır. Bu sebeple mazak balığının kırlangıcın yavrusu olduğunu iddia edenler çoktur. Boyu 25 – 30 santimi geçmez.

Kırlangıç Balığı Nasıl Yakalanır

Kırlangıç balığı, iç organlarındaki özelliklerinden dolayı, denizden çıktıktan sonra bir zaman inler gibi sesler çıkarır. Bu yüzden bazı balıkçılar kırlangıca Derviş balık derler ve tutmaktan çekinirler.

Kırlangıçlar manyat, pisi ağı ve parakete ile yakalanırsa da amatörler için en güzel av şekli telli bedenle avlanmaktır. Düz bedenle de tutulur.Düz beden yapıldığı zaman zoka kullanılır. Tel bedende çıplak iğne gerekir. Dişli balık olmadığından bedeni kesme kuşkusu yoktur.

Balık yakalandığı zaman çok zaman döne döne gelir ve oltayı büküp gam yaptırır, köstekleri bozar. Bu yüzden kösteklerin tel uçlarına yakın yerlerine birer fırdöndü koymak faydalıdır.Balık dipte daima çift gezer, ilk balığın yakalandığı yere çabuk olta indirilirse eşini de yakalamak mümkündür. Kullanılan yem akyemdir ve yaprak şeklinde iğneye takılır.

 Kırlangıç Balığı Nasıl Tutulur
Kırlangıç Balığı Nasıl Tutulur
Kırlangıç Balığı Nasıl Tutulur
Kırlangıç Balığı Nasıl Tutulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir