Kırlangıç Kuşu

 

Kırlangıç Kuşu,kırlangıçgiller (hirundinidae) Kırlangıç oldukça ufak (15-20 sm uzunluğunda) ötücü bir kuştur.

Kırlangıç Kuşunun Özellikleri

Tüyleri genellikle parlak siyah ve beyaz’, bazen esmer olur. Xırlangıcın gagası kısa ve derin yarık, kanatları uzun ve sivri, bacakları, sağanların aksine, normal olarak tünemeye elverişli derecede kısadır. Durmadan uçarken avladığı sineklerle beslenir. Yuvalanmak için dik yüzeylere çamurdan yuva yapar, oyuk oyar veya ağaç kovuklarına yerleşir.

Madagaskar hariç, dünyanın her tarafında birçok kırlangıç türü vardır. Soğuk ve ılıman bölgelerde yaşayanlar göç eder. Çoğu evlere alışkındır.

Türkiye’de kırlangıcın beş türüne rastlanır; pencere (veya şehir) kırlangıcı (Hirundo urbica), hafif çatal kuyruklu, beyaz çağrılıdır; saçakların altına yuva yapar; kırk kırlangıcı (H. rustica), derin çatal kuyrukludur, özellikle ahırlarda yuva yapar; daha seyrek görülen türlerden kum kırlangıcı (H. riparia) soluk esmer renklidir; kumsala yuva yapar; kaya kırlangıcı (H. rupestris) derin kaya yarıklarında barınır; kızıl kırlangıç (H. daurica) dağların alçak kesimlerinde kayalık yerlerde bulunur.

Bataklık kırlangıcı (Glareola pratincola), Eski Dünya’nın sıcak ve ılıman bölgelerinde, bataklıklarda, nemli çayırlarda ve çorak alanlarda yaşar. Uçuşu ve böcekleri yakalayışıyla kırlangıcı andırdığı için bu kuşlara bataklık kırlangıcı adı verilmiştir.

 Kırlangıç Kuşu
Kırlangıç Kuşu
Kırlangıç Kuşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir