Kırmızı Su Yosunları

Kırmızı Su Yosunları Genellikle, jelatinimsi, kireçle kaplı (corallina) olan kırmızı suyosunlan’nda, hücrelerin içinde nişastalı bir madde bulunur; bu madde üstün yapılı bitkilerdeki nişastadan çok, hayvanların bünyesindeki glikojene yakındır.

Bu yosunların çoğalmasında hiç bir zaman kirpikli hücre görülmez; yumurta hücreleri bitkiden ayrılmaz, yosunun üzerinde çimlenir, gonimoblast denen asalak bir sporkesesi meydana geririr. Bunların içinde de karposporlar oluşur; karposporlardan asıl sporlar, onlardan da yeni kırmızı suyosunları meydana gelir.

Kırmızı su yosunları iki gruba ayrılır: birinci grup bangiales takımından ibarettir; kızıl suyosunları denen diğer grupta ise, karposporların durumuna, tabiatına ve kaynağına göre birbirinden ayrılan altı takım bulunur: nemalionales; gelidiales; gigartinales; rhodymeniales; ceramiales ve cryptonemiales.

Kızıl su yosunlarının tatlı sularda yetişen birçok türü vardır. Bunlardaki kırmızı boya maddesi en kısa dalga boylu ışık ışınlarını emdiği gibi, bu yosunların, yalnız en kısa dalga boylu ışınların erişebildiği çok derin sularda (200 m’ye kadar) yaşamasına da imkan sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir