Kız Böceği | Zooloji Bilimi |

Kız Böceği Kız böceği’nın yuvarlak başı, basit gözleri, uzun, silindirimsi ve basık gövdesi vardır; dinlenme halinde kanatlan yatay ve yana açık vaziyette durur. Etçil olan bu böcek başka böceklerle beslenir. Kurtçukları suda yaşar ve etçildir. Başının alt kısmındaki esnek ve hareketli ağız parçası yüzünü maske gibi örter. Kurtçuk bununla avını yakalar.

 Kızböceğigiller

Kızböceği, Cordulia, sympetrum ve leucorrhinia gibi cinsleri kapsayan . böcek familyası.

Kızböceğigiller, ince, uzun gövdeli, çok hareketli böceklerdir suların yakınında gündüzün uçuşur; kurtçukları etçildir. Daima suda yaşat ve solungaçlarla solunur; başında kaşık şeklinde, bir çukur maske bulunan bu kurtçuklar,ağır gövdelidir; dip çamurunun veya su altındaki bitkilerin üzerinde ağır ağır yürür; fakat ay bulduğu zaman, anus açıklığından dışarı anîden su fışkırtarak hızla ileri atılır.

Yetişkin kızböcekleri suya yumurtlar, ama su altındaki bitkilerin sapına asla yumurta bırakmaz. Bu böcekler büyük sürüler halinde ve hepsi bir yönde yer değiştirir, ama bunlarınki çekirge sürüsüyle kıyaslanamaz.

Eski jeolojik çağlarda bu böceklerin çok irileri yaşadı. Bunlardan Megoneura Monyi’nin kanat açıklığı 70 sm’yi buluyordu. Çok eski çeşitleri İsviçre’de alt Liyas’ta bulundu.

Bir cevap yazın