Kızılkuyu Olayı

Kızılkuyu Olayı,(28 Ekim 1919) Çumra’da toplanmakta olan birliklere katılmak üzere, Karaman’daki 139. Alay’dan gönderilen ve Yüzbaşı Musa ile makineli tüfek asteğmeni Abdülkerim komutasında 30 kişilik bir birlik, 28/29 Ekim gecesini Kızılkuyü’da geçirecekti.

Yatma zamanı gelince, hiçbir emniyet tedbirine gerek duymadan, erler camiye gitmiş, iki subay da köy odasında istirahate çekilmişti. Sabaha karşı köylüler, büyük bir kalabalık halinde subayların yattıkları odayı bastılar.

Burada bulunan jandarmalar iki el ateş ettilerse de köylüler hemen jandarmaları ve subayları yakaladılar.Oradan camiye gittiler. Orada uyumakta olan askerleri de esir ettiler. Silâhlarını ve birliğin dört ,41 hayvanını da aldılar.

Bununla iktifa etmeyen asiler erlerin üzerindeki paralarını ve şahsi eşyalarını alarak kendilerini serbest bıraktılar.Subaylara hakaret ve eziyet yaptılar. Bir hoca elinde daha evvelden verilmiş Bozkır asi liderinin imzasını taşıyan bir idam buyruğunu okudu, idamın yerine getirilmesi için, subaylara diz çöktürdüler.

O sırada halkın içinden bir vatansever, aklı başında birkaç kişinin karşı koymasıyla bu kararı uygulayamadılar. İdam hükmünün uygulanmasına Yarbay Arif kuvvetlerinin o yana doğru gelmekte olduğu haberinin de etkisi çok olduğunu unutmamak gerekir. Subaylar daha sonra bir köylü kadının yardımıyla kaçıp kurtuldular.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir