Kobra Yılanı

Kobra Yılanı,Kobragiller Familyası (elapidae). Kobra’lar en korkunç zehirli yılanlardandır.

Kobra Yılanının Özellikleri

Kobra YılanıIsırması öldürücüdür, özellikle Hindistan’da her yıl binlerce insanın ölümüne sebep olur. Eskiden kobraya tapınılırdı; eski mısır ve hint anıtlarında bu yılanın resimlerine çok rastlanır.

Kobralar bazen hayli büyük olur (bazıları 4 m’yi geçer); rengi çok değişiktir, fakat kızıl, esmer ve sarı renkler baskındır. Boyun bölgesi kaburgalarını şişirerek boyun derisini kürek gibi yayvanlaştırabilir. Geceleyin ve alacakaranlıkta avlanan çevik ve gezüpek bir hayvandır; özellikle küçük memeliler, kurbağalar ve balıklarla beslenir.

İnsana asla saldırmaz, fakat insandan da kaçmaz. Sıçan bulabileceği evlerde yaşar, sazlı damlarda çok bulunur. «Gözlüklü yılan» da denen hint kobrası (Naja naja) dehşet uyandıran bir yılandır. Gövdesinin ön kısmıyla dikelerek ve boynunu şişirerek başını ısırmaya uygun bir duruma getirince düşmanına meydan okur, saldıracağı anı ve mesafeyi iyi kestirir.

Şişkin boyun derisinde gözlük biçiminde bir bezek bulunur; boyu daima 2 m’den kısadır, İnsana, hatta file saldırmaktan çekinmeyen şah kobra veya hamadriyad (N. hannah) ise bundan çok daha uzundur.

Bu iki yılan türü (özellikle birincisi) bütün Hindistan’da kutsal sayılır; yılan oynatıcıları bunları müzikten çok jestleriyle büyülerler.

Afrika’da birçok kobra türü vardır; mısır kobrası (N. haje); karaboyunlu kobra (N. nigricollis) v.b. Bu kobralar asya kobralarından daha küçük ve daha az tehlikelidir.

Kobra Yılanı
Kobra Yılanı
Kobra Yılanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir