Koca Mustafa Paşa Kimdir,Hayatı

Koca Mustafa Paşa Kimdir,Türk sadrazamı (? – Bursa 1512).

Koca Mustafa Paşa Hayatı

Devşirme olarak saraya alındı. Kapıcıbaşı oldu. Fatih Sultan Mehmed’in ölümünden (1481) sonra Bayezid ve Cem arasında başlayan saltanat mücadelesinde devşirmeler grubunun yanında yer alarak Bayezid’i tuttu.

Tahta geçen Bayezid, Rodos’tan Fransa’ya, oradan da Roma’ya gelen Cem’i ortadan kaldırmak istedi. Kapıcıbaşı Mustafa Ağayı papa Aleksander Borgia ile anlaşmak üzere Roma’ya gönderdi.

Mustafa Ağa papa ile anlaştı ve Cem’in zehirletilerek öldürülmesini sağladı (1495). Mustafa Ağa Roma’dan dönünce Rumeli valiliğine tayin edildi (1511).

Aynı yıl Hersekoğlu Ahmed Paşanın yerine sadrazamlığa getirildi. Bu sırada osmanlı şehzadeleri Ahmed, Korkud, Yavuz Selim arasında başlayan taht mücadelesinde, sadrazam Koca Mustafa Paşa, şehzade Ahmed tarafını tuttu ve onu saltanata geçmek üzere İstanbul’a çağırdı.

Fakat 24 nisan 1511’de yeniçeriler ayaklanaıak Mustafa Paşanın da konağını yağmaladılar. Bunun üzerine Yavuz Selim padişah oldu.

Selim I, saltanatının ilk aylarında paşayı sadarette bıraktı. Fakat Mustafa Paşanın gizlice şehzade Ahmed ile yeniden haberleştiğini öğrenerek onu Bursa’da idam ettirdi.

Mustafa Paşanın İstanbul da cami, medrese ve külliyesi vardır. Bu eserlerin bulunduğu semte sonradan Kocamustafapaşa adı verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir