Koful Nedir? Görevleri Nelerdir?

Koful Nedir,Görevleri Nelerdir,Bitki gözeleri yaşlandıkça Hücre sitoplazmalarında oluşan, içi göze suyuyla boşluklara verilen ad Kofullar, hücre sitoplazmasının içinde yer alan oyuklardır; su ve erimiş halde bulunan oldukça iri moleküllü maddeler bakımından zengin bir sıvıyla doludur; bu sıvı kofulun özsuyudur; her koful etrafındaki sitoplazmadan ince bir plazma zarıyla ayrılır.

Yaşlı bitkisel hücrelerin içindeki kofullar büyük boydadır; bazen tek ve büyük bir koful hücrenin yarısından çoğunu kaplar. Hayvan hücresindeki kofulların çoğu âdi mikroskopla görülemeyecek kadar küçüktür.

Tekhücrelilerin kofulları değişik tabiatlıdır: sindirim kofulları, paraplazma kofulları ve boşaltım kofulları gibi; boşaltım kofulları bir böbrek organiti gibi çalışır.

Elektronik mikroskopların gelişmesiyle çeşitli tipte hayvan ve bitki hücrelerinin içinde yeni bir sitoplazma organitleri kategorisi ortaya çıkarıldı: çok kesecikti cisimcikler. Bunlar ortalama 0,25 mikron çapında küremsi kofullardır; her birinin içinde 200-400 angström çapında saydam birkaç kesecik vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir