Kolesterol Nedir,Özellikleri,Kolesterolemi

Kolesterol Nedir,Hayvansal kaynaklı olan besinlerle alınan, kanda bulunan sterol.

Kolesterolün Özellikleri

1769’da Poulletier de La Salle tarafından safradan elde edildi. Kolesterol, 148°C’ta eriyen, suda çözünmeyen yapraklar halinde billûrlaşır.

Bütün yüksek yapılı hayvanların dokularında, ya serbest olarak veya taşıdığı alkol fonksiyonları sayesinde, yağlı asitlerle esterleşmiş olarak bulunur.

Egzojen (besleyici) özelliği taşıyan kolesterol, organizma tarafından, asetatlar ve asetik asitle özümlenir hale getirilir.

Vücuttaki kolesterolün bir kısmı dışkı tarafından koprosterol şeklinde, bir kısmı da Safra asitleri halinde bozunmasından sonra karaciğer tarafından dışarı atılır.

Kanda kolesterol düşürücü maddeler azalır veya hiç bulunmazsa, kolesterol organizmadaki çeşitli dokulara çökmeye başlar.

Mesela altderideki katılgandoku hücrelerinde (ksantom), eklem sıvısı keselerinde ve eklem çevresi dokularında (higromalar ve damla artropatileri), damla hastalığında kalsiyum ve sodyum taşı birikintilerinde, gözün saydam tabakasında, atardamar ateromlarında ve iltihaplı veya hasta öd kesesinde birikir.

Kolesterolemi Nedir

Kanda kolesterol bulunması. (Sindirim devreleri dışında kolesterolemi miktarı litre basına 1,8 gr kadardır.

Kanda kolesterol, hem serbest olarak, hem de yağ asidi esterleri halinde bulunur.

Bunların tümü protein molekülleri arasında senaps şeklinde yer alır; kan hücrelerinde daha çok serbest halde, kan plazmasında ise ester halinde bulunur.

Kolesterol miktarının tayini, ya boyanma tepkimeleriyle veya bazı glükozitlerle çözünmez bileşikler meydana getirme özelliğine dayanılarak yapılır.

Gebelik sırasında, kolesterolemi miktarında, fizyolojik olarak bir artış görülür.

Patolojik olarak had durumlarda, böbrek iltihaplarında, yağlı nefrozda, diyabette, bazen damar sertliğinde de kolesterolemi çoğalır; sirozlarda, ağır kansızlık hallerinde ve hemolitik sarılıkta azalır.

Bir cevap yazın