Konfeksiyon Nedir?

 

Konfeksiyon Nedir Tarihçesi,Seri halinde elbise diken sanayi kolu: Konfeksiyon atelyesi.Dikiş bakımından seri bir imalât olan konfeksiyon’la, giyecekler cansız mankenler üzerinde alınan değişik ölçülere göre çıkarılan patronlar yardımıyla kesilir ve provasız dikilir.

Bu suretle dikilmiş veya hazırlanmış triko veya elbiselerin satışı hazır elbise olarak toptancılara ve oradan da perakendecilere intikal eder.

Konfeksiyon sanayiinde modeller, imalatçılara özellikle yeni buluşlar yapan ve müşterilerinin isteklerine göre yeni tipler düşünen büyük mağaza sahipleri tarafından verilir ve kendilerinden, bu tiplerin her bedeninden belirli bir miktar istenir.

Bu siparişi alan konfeksiyoncu, müşterisine, her modelin normal bedenler olan 38 – 40’tan 48 numarasına ve hatta bir miktar da büyük beden olan 50 numarasına kadar imalât yapmak zorundadır.

Konfeksiyon imalatı şu aşamalardan geçer: patron çıkarmak, her yeni tip için, o elbisenin bütün parçalarının kalıbını hazırlamak; ölçülemek, çıkarılan ilk patrona göre, değişik boylarda kesme kalıpları hazırlamak; makasçılık, hazırlanmış patronlara göre kumaş parçalarını el ile veya 150 adet kumaşı birarada kesebilen özel makas makineleriyle kesmek; dikişçilik, bu şekilde kesilen parçalan biraraya dikerek elbiseleri birleştirmek.

Bu iş için uzman işçiler kullanılmakta ve gerek dikim ve gerekse görünmez yaka-klape işlemesi, sürfileler, düğme dikilmesi gibi işlemler, bazen el ile ve bazen de özel makinelerle yapılır; tamamlama, el ile veya özel buharlı makinelerıyla yapılan ütüleme işlemi. Tamamlanan elbiseler bedenlerine göre sıralanarak siparişi veren müşteriye sevkedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir