Kopal Nedir,Çeşitleri,Ağaçları

Kopal Nedir,Tropik bölgelerde yetişen, kimi erguvangillerden çıkarılan ve cila yapmakta kullanılan bir tür reçine. Kopal’ın birçok çeşidi vardır:

Kopal Çeşitleri

1. Doğu afrika kopalları, Trachylobium Verrucosum’un (baklagiller) değişik çeşitlerinden elde edilir. Piyasada üç çeşidine rastlanır: fosil kopal, yan fosil kopal ve yeşil kopal. Yarı fosil kopal reçineyi çıkaran ağaçların diplerine açılan çukurlarda bulunur; yeşil kopal ağaçların gövdelerinden toplanır ve pek makbul sayılmaz.

2. Batı afrika kopalları. Bunlardan en önemlisi kongo kopalı, tümü yarı yeşil halinde Copaifera Demeusii ağacından ürer; sierra leone kopalı’nm tümü birden toplama reçinedir, Copalina veya Guibourtia copaifera ağaçlarından üretilir; ayrıca bengelli angla, benin, loango, gabon kopalları v.b. vardır. Diğer çeşit kopallar serttir.

3. Güney amerika, pasifik okyanusu kopalları veya brezilya canlı reçinesi; Hymenoea courbaril’den elde edilir.

4. demerara kopalı, iyi kalitelidir, Britanya Guyanası’nda üretilir.

Kopal ağaçları

Erguvangillerdendir. Bunlar genellikle reçineli bir özle dolu badıç meyveli, dik gövdeli iri ağaçlardır. Kopal elde edilen başlıca ağaçlar: Hymenoea verrucosa, copaifera, courbaril, trachylobium.

Bunların ya gövdesi ve iri dalları çizilerek reçinesi sızdırılır (yeşil kopal) veya ağacın dibi delinerek kendiliğinden burada birikip yarı katı hale gelen reçinesi toplanır. (katı kopal ve kopalin).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir