Köprü Nedir? Köprü Çeşitleri?

Köprü Nedir,Köprü Çeşitleri,Akıntının geliş ve gidiş yönüne doğru çıkıntı yapan dikdörtgen biçiminde beton bloklardır; akıntıya karşı olan çıkıntıya ön mahmuz, arka çıkıntıya arka mahmuz denir.

Bu mahmuzlar, köprü ayağının gövdesini suda yüzen büyük cisimlerin çarpma tehlikesine karşı korur, ön mahmuz, suyun köprü gözlerinden akışını kolaylaştırır ve sıkışmayı azaltır; arka mahmuz ise girdapların ayağa ve zemine vereceği zararları önler.

Köprü Çeşitleri

Asma köprü

Büyük açıklıkları aşmaya yarar. Fransa’da Loire üzerinde yapılan Cosne-sur-loire köprüsü üç gözlüdür, Amerika’da, New York koyu gerisinde Verrazano köprüsü(1298 m), ayrıca San Francisco’da Golden Gate, New York’ta George Washington, Iskoçya’da Fijlh of Forth üzerinde Queensferry köprüleri ve İstanbul’da yapılan Boğaziçi köprüsü bu türe girer.

Basarnalı köprü

En yaygın olan türünde, köprü gözünün arka ucunda, bir yatak üstünde yatay olarak hareket eden dairesel bir kısım bulunur. Köprü, bir motorla hareket eden biyel ve dişlilerle kumanda edilir, ayrıca bir imdat manivelası vardır. Bu türün en büyüğü Chicago ırmağı üzerinde kurulmuştur ve 79,25 m’lik bir açıkılığı aşar.

Betonarme köprü

Bunlar daha çok kirişli ve kemerli köprülerdir. Bu tür köprülerde, döşemenin serbestçe genleşmesini sağlamak için, desteklere delatasyon cihazları eklemek gerekir. Fransa’da Seine üzerinde Saint – Pierre – du – Vauvray bu tür köprülerdendir.

Döner köprü

Bu köprülerde şaryoyu dinlendirmek için, kapalı olduğu zaman köprüyü taşıyan kenar bucurgatları vardır. Bu türün örneğini, Berre gölü ile Fos körfezi arasında, Caronte gölü üzerindeki köprü verir.

Kâgir köprüler. Bu köprülerin yapımında malzeme olarak moloz taşı, yontma taş ve tuğla kullanılır. Bu tür köprüler yalnız örgü malzemesiyle basınca karşı koydukları için daima kemer biçiminde yapılır. Kengerler iç kavislerle biçimlendirilir. Başlıca kâgir köprüler arasında Luxemburg köprüsü, Toulouse’da Sejourne tarafından kurulan Amidonniers (bugün Catalans), Almanya’da Planen (1905) ve Picard tarafından yaptırılan Montanges (1910) köprüleri, Mimar Sinan’ın Büyük Çekmece’de yaptığı Sinan köprüsü ve Diyarbakır-Silvan arasında Dicle üzerinde Malabadi köprüsü sayılabüir.

Kalkar köprü

Bunlar basit köprülerdir. Hareketli gözü taşıyan kablolar, kılavuzların bağlandığı beton veya madeni direkler üzerindeki dişli makaralardan geçer. Bu tür köprüler Amerika’da çok yaygındır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir