Kozalaklılar

Kozalaklılar,Meyveleri kozalak biçiminde olan açıktohumlu çiçekli bitkiler grubu, Kozalaklıklar genellikle ağaç halindedir; bu ağaçların odunu nokta şeklinde boşluklu trakeitlerden oluşur; yaprakları genellikle ince uzun (iğne yaprak)  ve süreklidir (yeşil ağaçlar); bütün organları çokça reçinelidir; reçine, salgı kanalcıklarında birikir. Çiçekleri bireşeyli ve çoğunlukla bir evciklidir.

Erkek çiçek, bir eksene sarmal dizili pulcuklardan meydana gelir, her pulcuğun arka tarafında bir miktar çiçektozu kesesi yer alır.

Açık olan meyve yaprakları, kozalaktaki her sürgünün koltuğundan ikişer ikişer çıkar. Her meyve yaprağı, arka yüzünde genellikle içinde birçok cisimcik bulunan bir veya birçok yumurtacık taşır.

Döllenmeden sonra, dişi pulcuklar odunlaşır; daha sonra tohum haline dönüşecek ve kabukların açılmasıyla dağılacak olan yumurtacıkları içinde taşıyan kozalağı meydana getirecek şekilde kapanır.

Çalımsı bitki örtüsü sınırına kadar bütün dünyada yaygın olan kozalaklılar özellikle ılıman iklime uygundur; tropik bölgelerde bulunanları da özellikle yüksek dağlarda yetişir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir