Kremlin Sarayı,Tarihi,Mimari Özellikleri

Kremlin Sarayı,İlk Kremlin. Vladimir Suzdal’ın eski başkenti, kremlin tipinde yapılmıştı.

Kremlin Sarayının Tarihi

Bugün «Büyük Saray»ın modern yapıları arasında sadece Spas na Boru (Ormandaki Kurtarıcı Aziz) kilisesi kalmıştır. XV. yy.da ilk Kremlin’in yerine İtalyan Kremlini yapıldı.

İvan III’ün hükümdarlığı sırasında (1462-1505), XIV. yy.ın ilkel Ograda’sının yerini 2,25 km uzunluğunda kırmızı kiremitli, mazgallı uzun bir duvar aldı.

İtalyan mimarlarının Milano’daki Sforza sarayı tipinde yaptıkları bir perde hattı daha sonraki yıllarda değişikliğe uğradı.

Kremlin Sarayı Mimari Özellikleri

1485’te «Gizli kapı» (Taynitskiye Vorota) adı verilen ana kapı yapıldı, bu kapıdan bir yeraltı yolu nehre açılıyordu. 1487’de Beklemişhev kulesi, 1490’da Borovitskaya kulesi (Napolyon Kremlin’e buradan girdi), 1490’da St. Nicolas (Nicolskiye Vorota) ve St. Flor kapıları yapıldı. Eski tahta mazgalların yerini alan kule tepecikleri XVII. yy.da yapıldı. Kurtarıcı kapısındaki saat kulesinin projesini 1625’te İngiliz Christopher Galloway çizdi.

Borovitskaya kapısı ise, XVII. yy. sonlarında Kazan’daki Süyümbike kulesi model alınarak yapıldı. İvan III zamanında burada birkaç katedral inşa edildi.

Bizans örneğine uygun olarak bu yapılarda çok az görülen İtalyan etkisi daha çok dini olmayan yapılarda (özellikle Granovitıy sarayında [1487-1491]) göze çarpar. 1527’den sonra İtalyan mimarlarının yerini Almanlar, İngilizler ve Hollandalılar aldı.

Kremlin SarayıModern Kremlin’in yapıları İvan III’ün yaptırdığı binaların uyumlu görünüşünü bozdu. Yekaterine II, Kremlin’i yunan taklidi bir üslûpla yeniden yaptırmaya yeltendi.

Nikolay I’in alman mimarı K. Thon’un planlarına göre 1838-1849 arasında sözde rus üslubunda yaptırdığı Büyük saray (Bolsoy Kremlyovskiy Dvoryets) kaba görünüşüyle Kremlin’in bütünlüğünü bozdu.

S.S.C.B. Yüksek kurulu burada toplanır. Büyük saray, eski sarayın onarım görmüş bölümleri ile (Teremler [1508-1635], Çariçe sarayı, Granovitıy sarayı, birçok kilise) bir bütün meydana getirir.

Büyük İvan çan kulesi, XVI. yy. ilk yıllarında başlanarak Boris Godunov’un hükümdarlığı sırasında tamamlandı. Kulede 31 çan vardır. Bir tanesi (Çar Kolokol [Çanların kraliçesi]) 5,87 ton ağırlıktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir