Krişna

Krişna,Kamsa bu belayı savmak için Devaki’nin altı oğlunu art arda boğazlatır; kızkardeşiyle kocası Vasudeva’yı da hapse atar. O zaman Vişnu, Krişna olarak doğar. Çoban Nada’nın yetiştirdiği çocuk Krişna. birçok serüvene girer, bunları zaferle bitirir, bir kahraman olur; sonunda Kamsa’yı yener. Daha sonra Gucerat’a çekilerek deniz kıyısında efsanevi Dvaraka şehrini kurur.

Mdhabharata’nın kahramanı Arcuna’nın ziyaretini kabul eder: kızkardeşi Subhadra’yı onunla evlendirir ve Kuru’nun oğullarına karşı onunla ittifak yapar. Mahabharata’da bu olaylar anlatılır. Bunlarda Krişna kimi zaman bir kahraman, kimi zaman yüce bir tanrı olarak çizilir. Delikanlı biçiminde bir aşk tanrısı olarak çoban kızlarla (gopi), özellikle de bunlardan mistik birliğin sembolü olan Radha ile aşk serüvenleri yaşar.

Bhakti kültlerinde çocuk veya yarıtanrı görünüşündedir. Birçok durumda tasvir edilir: tereyag hırsızı çocuk Krişna; Kaliya cinini öldüren Krişna; kaval çalan çoban Krişna; İndra’nın saldığı fırtınaya karşı çobanları ve sürülerini korumak için Govardhana dağını yükselten Krişna v.b. En tanınmış tapınakları Yamuna kıyısında Mathura ve Puri’de Cagannatha tapınaklarıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir