Kristal Nedir? Nasıl Oluşur?

Kristal Nedir,Nasıl Oluşur,Camcılar çok eski çağlardan beri veya kristali’ni taklit etmeyi denediler. Sonradan renksiz camı belirtmek için «kristal» cam terimi ortaya çıktı.

Bugün, kristal diye adlandırılan şey İngilizler tarafından bulundu. Cam görünüşündeki kömürlü bileşikler kapalı potalarda pişirilirken ergime sıcaklıklarını düşürmek için bir eriticiden (sülyen) faydalanılır.

Kristalcilik , İsveç’in Orrefors ve Kosta kasabalarında Belçika’da Val-Saint-Lamber’de ve Hollanda’nın Leerdam şehrinde çok ileridir.

Doğal kristal veya kaya kristaline karşılık suni kristal de denen kristal silis, potasyum hidroksit ve saf kurşun oksit veya sülyen karışımından elde edilen bir camdır. Kupacılıkta kullanılan kristalin bileşimi şöyledir.

3 Kısım saf kum, 2 kısım sülyen, 1 kısım potasyum karbonat. Bu malzeme yüksek sıcaklıkta ergitilir, camda olduğu gibi, toplama, üfleme veya kalıplama metotlarından biriyle biçim verilir.

Elde edilen parça yontulur (çelik çark yardımıyla kaba biçim verilir, ince bir taşlama taşında pürüzleri alınır, sonra ağaç veya mantar bir taşlama taşında parlatılır) veya oyulur (kum veya zımpara taşı v.b. yardımıyla).

Strass en saf malzemeden oluşan ve yontulduğu zaman elmas görünüşü veren, bir kristaldir. Kristalden daha az ergiyebilen yarı kristal (camlı dekorların yapılmasında kullanılır). Kristal gibi ses verir fakat ağırlığı ve ışın kırıcı özelliği yoktur. Bileşimi 1833’te Plaine-de-Walsch-Vallerysthal camcılık yöneticisi Fontenay tarafından bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir