Kupes Balığı Nasıl Avlanır?

Kupes Balığı Nasıl Avlanır,Kupes balığı Marmaranın Çanakkale Boğazı ağzından başlıyarak Ege Denizi Kıyılarında çok av verir.İnce pullu, izmaritle istavrit arası bir balıktır. Biçim olarak istrangilosa benzer bir hali varsa da daha toparlak ve uzundur.

Pullu balıktır. Sırtı koyu yeşilli gri, yanları kirli gri, karnı beyazdır. Karın kısmı diğer balıklar gibi sarkık değil, düzdür. Bu sebeple denizin dibine rahatça oturur.

Kupes Balığı Nasıl Yakalanır

Boyları 25 – 30 santim kadardır. Daha irileri de yakalanır. Böyle iri kupeslere (kuzu balığı) ismi verilir.25 kulaçlık derin sulardan 5-6 kulaçlık kıyı sularına kadar her yerde tutulur.

Oltası, köstekli izmarit bedeni biçimindedir. Ayrıca balığın büyüklüğüne göre takım düzenlenir.Yemli olta ve çapari ile yakalandığı gibi çarpma ile de avlanır. Yemi, daha çok karidestir.

Çarpma ile yakalanışı enteresandır: İki üç tane üçlü iğne bağlanmış bir bedenin 10-15 santim yukarısına bir akyem bağlanır. Kupesler bu yemin başına toplandıkları zaman çarpma beden birdenbire yukarı çekilerek kaçamayan bir iki balık yakalanmış olur.

Trança, sinarit gibi büyük balıkların yakalanmasında yem olarak da kullanılır. Yemli sürütmeler için ideal bir yemdir.

Eti hafif bir balıktır. Tavası güzel olur.

Kupes Balığı Nasıl Avlanır

Kupes Balığı Nasıl Avlanır

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir