Kürşad Kimdir,Hayatı

Kürşad Kimdir Göktürk prensi (öl. 635).

Kürşad Hayatı

Göktürk imparatoru Çuluk Kaşanın küçük oğlu.

Babası, bir çin prensesi olan üvey annesi İ-çing Hatun tarafından zehirletildi.

Yerine geçen amcası Kara Kağanın düşüncesiz yönetimi ve kıtlık yüzünden, türk ordusu Çinlilere yenildi.

Kürşad da esir edilerek Çin’e götürüldü (630). Kara Kağan, Çin’de ölünce (634), Çinliler kendi taraftarları olan göktürk prensi Sirba’yı türk imparatoru yaptılar.

Sirba, Çin’e bağlanmayı kabul etti. Türkler gizlice çalışarak kırk kişilik bir ihtilâl birliği kurdular ve başına prens Kürşad’ı getirdiler.

Genç prens, birlik başkanlığını, ihtilâl başarı kazanırsa imparator olmamak ve siyasetle uğraşmamak şartıyla kabul etti; ihtilâlciler Kürşad’ın kardeşinin oğlu işpera’yı türk kağanı ilân ettiler. Bu sırada çin tahtında Tang’ların ikinci imparatoru Li-şih-min vardı.

Türk ihtilâl birliği başkanı Kürşad’ın planına göre, imparator Lişih-min önce esir edilerek Türk iline kaçırılacak, sonra da çin sarayında esir bulunan Türk soyluları ve Çinlilerin elinde bulunan türk topraklarıyla değiştirilecekti.

Çin imparatorunun her gece kılık değiştirerek başkent Çangan’da dolaştığı da türk ihtilâl birliği tarafından biliniyordu.

Ancak kararlaştırılan gece yağmur yağdı ve imparator saraydan çıkmadı. Kürşad, ihtilâl planını değiştirerek imparatorun sarayına bir baskın yapmayı kararlaştırdı.

O gece kırk türk soylusu çin imparatorluk sarayını bastı. Yüzlerce çinli muhafız öldürüldü.

Ancak imparator ele geçirilemedi, ihtilâlciler çin başkentinden ayrıldılar.

Fakat büyük bir çin ordusu bunları izledi, ihtilâlciler Vey ırmağı kıyısında durdular.

Kabaran ırmağı geçemediler. Burada yapılan savaşta kahramanca kendilerini koruyan Kürşad ve arkadaşları teker teker öldüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir