Kurt Schwitters Kimdir?

Kurt Schwitters Kimdir Alman ressamı, heykeltıraşı ve yazrı (Hannover 1887 – Ambleside, Westmorland 1948).

İlk soyut tablolarını 1918’de Berlin’deki Der Sturm galerisinde sergiledi. Aynı addaki akıma ve dergiye bağlandı.

Ertesi yıl bir şiir kitabı yayımladı ve Merz adındaki tablosunu yaptı. Döküntülerden (tramvay biletleri, mantar,tahta, kumaş parçalan v.b.) yapılmış olan bu eser, kubist (yapıştırma resim),in geliştirilmiş bir şekliydi.

1920’de Hans Arp ve Raoul Hausmann ile karşılaştı; onların fonetik şiirleri Schwitters’e Ursonate’ı ilham etti. 1922’de Hollanda’da Van Doesburg iie Dada hareketi için bir propaganda turnesi ne çıktı.

1923’ten itibaren Hannover’de Merz dergisini yayımlayarak ve evinde iki kattan fazla bir yükseklikte ilk Merzbau’sunu kurarak Dada’mn hedeflerine varmak için tek başına çalıştı.

1935’te nazizmden kaçarak Norveç’e, sonra İngiltere’ye’yerleşti Schwitters, eserlerinde çağdaş sanatın çeşitli akımlarım uyguluyor ve bu akımlan biıbiriyle bağdaştırıyordu.

1940’ta Norveç’in Norveç istilası ile,İngiltere’ye kaçmak zorunda kaldı . Orada, New York’ta Modern Sanatlar Müzesi’nin yardımı ile üçüncü Merzbau’da çalışmalarına başladı, ancak tamamlanmadan öldü.

Yeni-Dada’cılığın ve yeni-gerçekçiliğin kendisinden aldığı yanlar dolayısıyla Schwitters’i bu konuda bir öncü saymak yanlış olmaz.

Kurt Schwitters Eserleri

Vişne Resmi (1921)
Dönen (1919)

Palyaço) (1945-7)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir