Lazzaro Spallanzani Kimdir?

Lazzaro Spallanzani Kimdir,İtalyan biyoloji bilgini (Modena dukalığı, Scandiano 1729, – Pavia 1799).

Lazzaro Spallanzani Hayatı

Reggio Cizvitlerinin (Emilia) yanında okudu, tarikatın minör rütbesini aldı, Reggio ve Modena’da ders verdi, sonra kendini tabii bilimlere adadı.

İmparatoriçe Maria Theresia tarafından Pavia’ya, tabiat tarihi kürsüsüne çağırıldı (1759), hemen bütün fizyoloji denemelerini orada yaptı.

Fransız devrimini hoş karşılamadı. Pavia Fransızlar tarafından ele geçirilince (26 mayıs 1796) Saliceti, Direktuvar idaresi adına ona Paris’te bir kürsü teklif ettiyse de Spallanzani bunu kabul etmedi.

Mide özsuyunun etlerin sindirimi üstündeki etkisini ilk defa Spallanzani gösterdi ve suni sindirim denemeleri yaptı. Gene kurbağaların üreme mekanizmasını ilk defa açıklığa kavuşturan da odur. İlk sunî döllemeyi de o’ gerçekleştirdi (1777).

Dolaşım ve solunum konusuyle uğraştı, Lavoisier teorisini benimseyenlerdendir. Buffon’un organik moleküller teorisine karşı çıktı. Reddi imkansız deneylerin sonuçlarına dayanarak kaynatılmış bitki sularında beliren hayvancıkların (haşlamlılar) kendiliğinden doğmadığını, havada var olan mikroskopik canlılardan doğduğunu öne sürdü.

Bu bakımdan Spallanzani Pasteur’ün öncülerinden biridir. Birçok eser ve inceleme yayımladı. Başlıca eseri: Saggio di Osservazioni Microscopiche Concernenti il Sistema della Generazione (Üreme Olayını Açıklama Amacıyle Yapılan Deneyler) [1765].

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir