Le Nain Kardeşler Kimdir

Le Nain Kardeşler Kimdir Le Nain XVII. yy .da yaşamış üç fransız ressam kardeşin adı.

1648’de Krallık akademisine kabul edilen kardeşlerin resimlerini birbirinden ayırt etmek veya bazı ortak eserlerinde tablonun hangi kısmının hangi kardeşin elinden çıktığını anlamak oldukça güçtür.

Antoine

Antoine (Laon 1588’e doğr. — Paris 1648), Laon’da hollandalı bir sanatçının yanında yetiştikten sonra, 1629’da kardeşleriyle birlikte Paris’e giderek bir atelye açtı.

Bu atelyeden çıkan ilk eserlerden biri, ispanya elçisi Mirabel’in Petits-Augustins manastırı için ısmarladığı Meryem’in Hayatı adlı tablo dizisidir.

Bugün çeşitli müzelere dağılan dizinin tablolarından Çobanların Tapınması Louvre’da,Tebşir ise Saint – Jacques – du – Haut – Pas’dadır.

Antoine, Flamanlara özgü bir titizlikle işlenmiş ve günlük hayattan alınma sahneler içine düzensizce serpiştirilmiş portreler yaptı.

Aile Toplantısı (Louvre); Bir Evden Portreler (Louvre); İskambil Oynayan Çocuklar (Mathiessen koleksiyonu, Berlin). Paris belediyesinin portre ressamı olarak çalıştı ve M. Trevilles’ in portresini çizdi.

Louis

Louis (Laon 1593 – Paris 1648), kardeşi Antoine’in yanında yetişti, 1629 -1630 arasını Roma’da geçirdi.En büyük fransız ressamlarından biridir.

Görülmemiş bir sadelik ve ustalıkla köy hayatından sahneler çizdi; Fontainebleau okulunun işlediği yüksek tabakanın eğlence sahnelerinden, Vouet’nin tarihî tablolarından ve Caravaggio’nun gerçekçiliğinden kesinlikle ayrılan bu eserlerde ağır ve hareketsiz şekiller, aşırılığa kaçmayan aydınlık renkler ve ağırbaşlı kişiler dikkati çeker.

En ünlü eserleri, Louvre’da bulunan Saman Arabası, Köylülerin Yemeği, Demirhane, Köylü Ailesi, Vaftiz Dönüşü, özel İngiliz koleksiyonlarında bulunur.

Evlerinin önünde Köylüler, Manzara, Victoria and Albert museum’daki (Londra) Süvarinin Molası ve Rotterdam’daki İki Küçük Kız’dır.

Louis ayrıca dinî tablolar da yaptı: Magdalena’nın Pişmanlığı, Meryem’in Doğumu (Paris, Saint-Etienne-du-Mont), Le Nain’e ısmarlanmış olan Meryem’e Silâhla Selâm Duran Aziz Mikael adlı tablo, Notre-Dame de Paris’den Nevers’e götürülmüştür.

Mathleu

Mathleu (Laon 1607 – Paris 1677), 1633’te Paris belediyesinin ressamı oldu, Soyluluk unvanı kazanarak chevalİer le naîn adını aldı, özellikle Caravaggio’nun kişilerine benzeyen tiplerle günlük hayattan sahneler işlemiş bir portre ressamıdır.

Muhafız Birliği; Genç Adam Portresi (Laon, Le Puy); Amatörler Toplantısı; Tavla Oyuncuları (Louvre), Bahçıvan. İki eserini, kardeşi Louis ile birlikte yaptığı sanılır: Venüs Vulcanus’un Demirhanesinde (Reims) ve Koç Sürüsü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir