Leonard Cohen Kimdir,Hayatı | Müzisyen Biyografileri |

Leonard Cohen Kimdir,Kanadalı yazar ve şarkıcı (Montreal 1934).

Leonard Cohen’in Hayatı

İncil’den, pagan dinlerinden günlük yaşamın olaylarına dek çeşitli konuları son derece sade (bir karşılaştırma yaparsak modern mimariyi hatırlatan bir biçimde) bir biçimde şiirlerinde işledi.

Let us compare Mythologies (Gelin, Mitolojileri Leonard CohenKarşılaştıralım) [1950], Flowers for Hitler (Bu Çiçekler Hitler’e) [1964], Parasites of Heaven (Cennetin Asalakları) [1966], The Energy of Slaves (Kölelerin Enerjisi) [1972].

Romanlarında da Kanada’nın ahlak anlayışını gerçekle düş arasında gidip gelen bir anlatımla ve «beat generation»ın etkisiyle dile getirdi: The Favourite Game (En Sevilen Oyun) [1963], Beautiful Losers (Güzel Mağluplar) [1966].

Şarkıcılığa 1966’da başladı.

Şarkılarının tatlı melodik yapısı, içten güfteleri ve monoton ama son derece çekici sesi ona kısa sürede uluslararası ün kazandırdı.

Plakları arasında The Songs of Leonard Cohen (Leonard Cohen’in Şarkıları) [1967], Songs from a Room (Bir Odadan Şarkılar) [1969], Songs of Love and Hate (Sevgi ve Nefret Şarkıları) [1971], New Skin for the old Ceremony (Eski Törene Yeni Deri) [1974] sayılabilir.

Cohen’in şarkıları ve şiirleri pek çok başka şarkıcı ve şarkı yazarını etkiledi.

Eserleri 1000’den fazla kere başka sanatçılarca yorumlandı ve kaydedildi. “Canadian Music Hall of Fame” ve “Canadian Songwriters Hall of Fame”e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan “Companion of the Order of Canada” ile ödüllendirildi.

10 Mart 2008’te Lou Reed’in yaptığı bir konuşma sonrası “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edilen Cohen böylece en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasındaki yerini belgeledi.

Bir cevap yazın